Wojska Obrony Terytorialnej szkolą młodzież z klasy mundurowej w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu

zolnierz832 uczniów z klas mundurowych działających w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu 18 października wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez ppłk Mariusza Pustułkę z WOT. We wrześniu br. w szkole powstała klasa pierwsza Liceum Ogólnokształcącego z innowacją pedagogiczną „Obrona Terytorialna”, którą swoim patronatem objęły Wojska Obrony Terytorialnej z Dębicy. Zdecydowaną  większość w tej klasie stanowią dziewczyny. Jest ich aż 11 w  17 osobowej klasie.

Jak mówi Justyna Szerszeń nauczycielka wychowania fizycznego w ZSZ w Pustkowie Osiedlu i opiekun klasy z innowacją pedagogiczną „Obrona Terytorialna” klasa powstała na podstawie projektu, który napisała razem z inną nauczycielką z tej szkoły Katarzyną Osak w 2012 rok. Projekt ten miał także na celu przyciągnięcie do szkoły w Pustkowie młodzieży w dobie nasilającego się niżu demograficznego. Istotne były także przeprowadzone na potrzeby szkoły badania rynku z których wynikało, że klasy o takim profilu będą cieszyły się zainteresowaniem.

Początkowo w Zespole Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu kształciły się klasy Liceum Ogólnokształcącego z innowację „Edukacja policyjna”, później „Edukacja mundurowa”, obecnie, czyli od września 2017 powstała klasa LO ” Obrona Terytorialna. Z roku na rok mamy w klasach mundurowych coraz więcej uczniów, nie tylko z samego Pustkowa i jego okolic, ale również z bardziej odległych miejscowości naszego powiatu. W klasie, której jestem wychowawcą są uczniowie z Jodłowej, Lipin, Czarnej Tarnowskiej, Latoszyna, Dębicy, Kozłowa, Brzeźnicy, Paszczyny i Mielca” – mówi Justyna Szerszeń.

W ramach realizacji programu nauczania szkoła ma także podpisane umowy patronackie z Akademią Sztuki Wojennej, Policją i poligonem w Nowej Dębie. Dodatkowo klasa pierwsza objęta jest patronatem WOT dzięki czemu specjalistyczne szkolenia zawarte są we wspólnym programie nauczania. Dodatkowo młodzież ma zajęcia z samoobrony, pierwszej pomocy i musztry oraz organizowane wyjazdy na strzelnicę do Tarnowa, Ropczyc, Mielca. W programie są także wyjazdy klasy do jednostek mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Zakładu Karnego oraz współpraca z oddziałem antyterrorystycznym i laboratorium kryminalistycznym.

Przeprowadzone 18 października zajęcia dotyczyły m.in. zachowania na strzelnicy, bezpieczeństwa podczas prowadzonego strzelania, rodzajów broni i amunicji oraz procedur postępowania podczas zacięcia strzeleckiego. Młodzież została podzielona na 3 grupy i wzięła udział w ćwiczeniach praktycznych prowadzonych przez żołnierzy z dębickiej brygady WOT.

I grupa przeszła szkolenie z zakresu składania i rozkładania karabinka szturmowego beryl wz. 96 wersja c , które poprowadził st. kpr. Rafał Łącki. II grupa ćwiczyła przyjmowanie postaw strzeleckich oraz komendy strzeleckie – szkolenie prowadził szer. Dominik Drąg. Grupa III miała za zadanie zapoznanie się z najnowszym uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierza WOT – karabinkiem MSBS Grot, kamizelką oraz noktowizorem.– Szkolenie prowadził sierż. Grzegorz Cichański

Jak mówi Justyna Szerszeń młodzież była pod ogromnym wrażeniem zajęć i chętnie brała udział w ćwiczeniach i realizowała powierzone zadania. „Żołnierze WOT w sposób profesjonalny przekazywali niezbędne informacje i zachęcali uczniów do doskonalenia nowo nabytych umiejętności. W ramach współpracy uczniowie będą mieli w przyszłości możliwość wielokrotnie uczestniczyć w podobnych zajęciach rozwijających ich zainteresowania i realizować program klasy mundurowej z innowacją „Obrona Terytorialna” – mówi Justyna Szerszeń.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.