Odnowiony most na rzece Dulcza przy ul. Legionów w Pilźnie od dziś nosi imię Józefy Rysińskiej. Uroczystość poświęcenia i nadania imienia poprzedziła msza św. w kościele karmelitów. – Jesteśmy wdzięczni za tę inicjatywę, ponieważ historia naszego miasta, która nie może ulec zapomnieniu pozostanie po wieczne czasy w sercach ludzi – podkreślił w homilii ks. dr Piotr Spiller.
Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta w kierunku mostu, gdzie kustosz Muzeum Regionalnego odczytała uchwałę Rady Miejskiej oraz przybliżyła sylwetkę bohaterki. Następnie Wojciech Trojan prezes koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Pilźnie, burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska i przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Tadeusz Pieczonka dokonali przecięcia wstęgi na tablicy.
– Przypomnę, że dzisiejsza uroczystość ma miejsce niemal w kolejną rocznicę śmierci Józefy Rysińskiej – zauważył Wojciech Trojan, inicjator nadania imienia, który szczegółowo opisał losy Józefy Rysińskiej w książce „Orły – Sokoły Pilzna”.
Na koniec delegacja burmistrz Pilzna, przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Trojan, a także Zofia Mossoń udali się cmentarz, by złożyć wiązankę na grobie Józefy Rysińskiej.
Galeria zdjęć: kliknij, aby zobaczyć.
Sylwetka Józefy Rysińskiej:
Józefa Aniela Rysińska, ps. „Ziuta”, urodziła się w Pilźnie 7 sierpnia 1922 r., tutaj także uczęszczała do Szkoły Powszechnej, a następnie do gimnazjum w Tarnowie. W okresie okupacji hitlerowskiej, jedna z najaktywniejszych i najśmielszych oficerów łącznikowych, pracujących w Radzie Pomocy Żydom (kryptonim „Żegota”) dystryktu krakowskiego – organizacji utworzonej w porozumieniu z Delegaturą Rządu RP na Kraj, usiłującej stworzyć wszelakie formy pomocy dla prześladowanej ludności żydowskiej.
Józefa Rysińska od wiosny 1940 r. działała aktywnie w krakowskiej Żegocie. Zajmowała się transportem dzieci żydowskich z getta pilźnieńskiego i okolic Pilzna do ochronek krakowskich, organizacją fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów. Organizowała ucieczki z getta pilźnieńskiego, a po jego zamknięciu z getta w Dębicy. Pomagała w ucieczce żydowskim więźniom obozów pracy przymusowej w Pustkowie oraz Szebniach, zawożąc im lekarstwa, żywność, pomagając w ucieczce, odbierając grypsy dla rodzin. Wraz z matką ukrywała w swoim domu żydowską dziewczynkę z rodziny Reichów, wyprowadzoną z getta w Pilźnie. Wśród uratowanych przez Józefę Rysińską znaleźli się m. in. Janina Altman Hescheles, Juda Eisman, Michał Borwicz, Ignacy Reich – mieszkańcy Pilzna.
Za swoją postawę, narażanie życia i poświęcenie Józefa Rysińska, w 1966 r., została uhonorowana Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przez Instytut Yad Vashem oraz parlament izraelski Knesset. Jest jedną z pierwszych uhonorowanych, mającą własne posadzone przez siebie drzewko oliwne w Alei Sprawiedliwych w Jerozolimie, jako hołd oddany jej przez Żydów, których uratowała. Jej nazwisko jest także wśród nazwisk Sprawiedliwych na Ścianie Honorowej w Yad Vashem. Józefa Rysińska zmarła w Krakowie, 22 stycznia 1993 r., pochowana w rodzinnym Pilźnie. Obecnie sylwetka Józefy Rysińskiej przedstawiona jest na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera, pt. „Żegota – ukryta pomoc”.