37 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Trwał dokładnie 586 dni. Na ulice miast wyjechało 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów. Do operacji policyjno-wojskowej zmobilizowano 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów.   37 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, podczas którego ogłosił on wprowadzenie  przez nowo utworzoną Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

12 grudnia jeszcze przed północą władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono blisko 5 tysięcy osób. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. Prowadzono je bardzo starannie , a kontrole nad nimi sprawował m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r. w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Kulikowem gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.

Przepisy stanu wojennego ograniczały podstawowe prawa obywatelskie, wprowadziły m.in. godzinę milicyjną, zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych np. „Solidarność”, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, ZASP, ZLP.

Zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji, tryb doraźny w postępowaniu sądowym. Działaczy Solidarności i opozycji politycznej internowano.

Wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej (spadek produkcji, brak towarów na rynku, system kartkowej dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby) i politycznej (presja międzynarodowej opinii publicznej) stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982, a zniesiony 22 lipca 1983. Represyjne praktyki i część ustawodawstwa przetrwały w różnej formie do 1989. W związku z dalszymi przemianami politycznymi  nastąpiły zmiany ustrojowe, a w 1992 Sejm RP uznał jego wprowadzenie za nielegalne.

W Dębicy co roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Bożego Miłosierdzia oraz pod Krzyżem Solidarności na Placu Solidarności składane są kwiaty przez przedstawicieli delegatury NSZZ „Solidarność” w Dębicy oraz władze miejskie i powiatowe. Krzyż został poświęcony przez ks. biskupa Piotra Bednarczyka  3 maja  1981 roku podczas uroczystej mszy świętej za Ojczyznę.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.