Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania zaprasza na kolejny wykład z cyklu „SPOTKANIE Z HISTORIĄ” pt. „Rola i znaczenie poligonu Wehrmachtu „Południe” (1940-1944)”.
Poligon Wehrmachtu „Południe” odgrywał niezwykle ważną rolę jako ośrodek szkoleniowy dla niemieckiej armii lądowej.
W czasie walk prowadzonych na froncie wschodnim, poligon stał się ważnym ogniwem na jego obszarze tyłowym.
W latach 1940-1944 wykorzystywany był wieloaspektowo: jako miejsce formowania bądź odtwarzania jednostek wojskowych oraz jako baza materiałowa. Był również miejscem szeregu inwestycji, które okupantowi udało się zrealizować.
Historia poligonu wiąże się nierozerwalnie z takimi zagadnieniami jak: zbrodnie wojenne popełnione na jego terenie, praca przymusowa oraz przeprowadzone wysiedlenia ludności miejscowej.
Dzięki dotarciu do nowych dokumentów archiwalnych wiedza na temat wydarzeń mających miejsce w latach 1940-1944 na terenie poligonu „Południe” staje się pełniejsza.
Prelegentem marcowego Spotkania… będzie Tomasz Sudoł – pracownik Biura Badań Historycznych IPN, autor książki pt. „Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940-1944”. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą zbrodniom Wehrmachtu na żołnierzach WP w trakcie kampanii polskiej 1939 r. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się również kwestia funkcjonowania Służby Budowlanej (Baudienst) w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1940-1945.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w wykładzie, który odbędzie się 29 marca (piątek) o godz. 17.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu.
Wstęp wolny.