Dla społeczeństwa – Migamy Miłością

Tworząc projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii pomyślałyśmy o czymś, co wniesie zmianę. Popatrzyłyśmy na otaczające na społeczeństwo i stwierdziłyśmy – brak nam komunikacji. I tak właśnie powstał projekt społeczny „Migamy Miłością”.

Jesteśmy zwykłymi uczennicami z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Julka, Andżelika, Estera, Ola – mamy zupełnie normalne imiona, ale wspólnymi siłami spróbowałyśmy stworzyć coś niezwykłego.
Pewnego dnia w szkole jedna z nauczycielek, poinformowała nas o możliwości wzięcia udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. Oczywiście byłyśmy zaciekawione, a po bliższym zapoznaniu się z regulaminem i obmyśliwszy plan działania postanowiłyśmy podjąć się wyzwania.
Następne miesiące upłynęły nam w pocie czoła. Zdobywałyśmy sponsorów, projektowałyśmy grafiki, wypełniałyśmy formularze i kontaktowałyśmy się z chętnymi szkołami. W końcu jednak dopięłyśmy swego i powstał projekt – Migamy Miłością – który miał zwrócić uwagę na brak komunikacji między światem ciszy i słowa, na problemy społeczne osób głuchych – niekiedy wykluczanych, odsuniętych na margines i nie akceptowanych.
Miałyśmy nadzieję, że nasze przedsięwzięcie skierowane głównie do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pobudzi wrażliwość i świadomość na osoby głuche w naszym otoczeniu, otwierając drzwi na lepszą i tolerancyjną przyszłość Polski – pełną profesjonalizmu i zrozumienia. Z powodzeniem odbyłyśmy już warsztaty praktyczne, polegające na nauce podstawowych znaków z PJM (Polskiego Języka Migowego) w ZS w Podgrodziu, ZSP w Górze Motycznej, Przedszkolu nr 2 w Dębicy, Przedszkolu nr 8 w Dębicy oraz w II Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy.
Tak samo jak na początku powstawania projektu i już pod jego koniec, wierzymy, że tych kilka prostych gestów, a także zaangażowanie społeczeństwa może wiele zmienić. Chcemy jeszcze dalej nieść przekaz, że my – ludzie słyszący – możemy nauczyć się kilku gestów tego niesamowitego języka, pomagając sobie i niesłyszącym. Zapraszamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych i razem z nami – Migajcie Miłością!

Materiał opracowany przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, uczestniczki projektu : Julkę, Andżelikę Esterę, Olę oraz Aleksandrę Chłopek, kierownika projektu.

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.