Ewakuowanych 30 osób, uszkodzonych 135 budynków mieszkalnych oraz 139 budynków gospodarczych. Do tego kilkadziesiąt uszkodzonych przez wodę mostów i przepustów. Zalane szkoły i przedszkola. Odwołane zajęcia w tych placówkach. To zbiorcze dane liczbowe dotyczące skutków intensywnych opadów deszczu w powiecie dębickim.
Woda wyrządziła szkody praktycznie we wszystkich gminach powiatu dębickiego. Najwięcej zalanych domów i budynków gospodarczych zostało w Gminie Czarna. Zalało tutaj 97 domówi i 105 budynków gospodarczych. 15 budynków mieszkalnych i 15 gospodarczych zalało w Gminie Żyraków. 8 domów i 15 budynków gospodarczych zalało w Gminie Dębica. Trwa szacowanie strat w Gminie Jodłowa
Szczegółowe raporty zdarzeń i szkód z poszczególnych gmin przesłane do Starostwa Powiatowego w Dębicy 22 maja 2019:
W związku z intensywnymi opadami deszczu w dniu 21 i 22 maja 2019 r. na terenie gminy Żyraków 22 maja 2019r. ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.W miejscowościach: Straszęcin, Wola Wielka, Mokre, Wiewiórka, Zasów oraz Bobrowa wystąpiły lokalne potoki i cieki wodne podtapiając budynki mieszkalne i gospodarcze, kilka rodzin zostało ewakuowanych. W Szkole Podstawowej w Mokrem, ze względu na przeciekający dach i zamoczenie instalacji elektrycznej zostały odwołane zajęcia lekcyjne, natomiast w ZS w Bobrowej również zostały odwołane zajęcia ze względu na brak możliwości dostania się do szkoły przez zalaną drogę i okoliczne pola.
Ponadto nastąpiły liczne podtopienia, dróg, przepustów oraz rowów przydrożnych i upraw rolnych.
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 11 jednostek OSP z terenu gminy Żyraków. Zużyto 3000 sztuk worków z gminnego magazynu przeciwpowodziowego, 1500 szt. worków pozostaje do dyspozycji gminy z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego. Piasek jest na bieżąco dostarczany przez lokalne firmy.
Na chwilę obecną najgorzej sytuacja wygląda w m. Bobrowa, gdzie została zalana droga powiatowa i lokalne drogi gminne i kilkanaście rodzin nie może wydostać się ze swoich posesji. Strażacy OSP dowożą posiłki dla tych rodzin.
Jeżeli sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna nie ulegnie w najbliższych godzinach poprawie gmina Żyraków będzie potrzebować worków oraz wsparcia osobowego, bowiem strażacy od kilkunastu godzin pracują przy zabezpieczaniu domów i dróg.
21 maja 2019 r. godz. 20.00. ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Brzostek w związku z intensywnymi opadami deszczu, oraz wystąpieniem wód z koryt lokalnych rzek, potoków, rowów.
Zadysponowano 6 jednostek OSP z terenu Gminy Brzostek do działań ratowniczo-zabezpieczających (OSP Brzostek, OSP Nawsie Brzosteckie, OSP Grudna Dolna, OSP Grudna Górna, OSP Siedliska-Bogusz, OSP Januszkowice-Wieś)
Z gminnego magazynu przeciwpowodziowego wydano 3.000 szt. worków na piasek oraz zadysponowano 6 samochodów piasku oraz 1 przyczepę ratownictwa ekologiczno-przeciwpowodziowego.Jednostki OSP rozpoczęły przygotowania do działań zabezpieczających:
OSP Brzostek – zabezpieczenie budynków mieszkalnych oraz użytkowych m.in. w Kleciach, Brzostku, Zawadce Brzosteckiej. Zabezpieczenie drogi powiatowej w miejscowości Gorzejowa.
OSP Nawsie Brzosteckie – zabezpieczenie domu mieszkalnego.
OSP Grudna Dolna – zabezpieczenie domu mieszkalnego workami z piaskiem.
OSP Siedliska-Bogusz – zabezpieczenie budynków mieszkalnych workami z piaskiem,
ewakuacja ludzi i mienia.
OSP Grudna Górna – zabezpieczenie zabudowań workami z piaskiem.
Zamknieto drogę gminną z powodu zalania przez potok Gogołówka w m. Klecie.
Uszkodzone drogi z nawierzchnią żwirową na terenie gminy, uszkodzone pobocza, zamulone przepusty drogowe w wyniku ściągania masy ziemnej z pól, miejscowe podtopienia upraw rolnych, podtopienia zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, największe szkody wyrządziła rzeka Kamienica w miejscowości Siedliska-Bogusz, która wystąpiła z brzegów, zniszczona budowa placu ,,OSA” w miejscowości Brzostek, zniszczenia zabudowań
w wyniku nawałnic ziemi w Brzostku, osunięcie skarp w Brzostku, ul. M.N. Mysłowskiego – uszkodzony wodociąg miejski – usunięto awarię przez pracowników Stacji Uzdatniania Wody w Brzostku i pracowników PDM, w miejscowości Gorzejowa
Bieżące monitorowanie stanu rzek, drożności przepustów przez OSP.
GMINA JODŁOWA
Liczne podtopienia budynków mieszkalnych i gospodarczych, pól uprawnych oraz łąk. Zalane zostały: szkoła Podstawowa w Jodłowej, przedszkole, Centrum Kultury i Sportu, boisko LKS, baza Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, budynek weterynarii, oczyszczalnia ścieków. Powalone zostały drzewa i zalane drogi. Budynki zabezpieczano workami z piaskiem.
22 maja zostały odwołane zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 i nieczynne było przedszkole „Zakątek Malucha”
MIASTO DĘBICA
W dniu 21 i 22 maja 2019 roku na terenie miasta Dębicy w wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do wielu podtopień domów, instytucji funkcjonujących na terenie Miasta oraz ulic. Zagrożenie spowodowały potoki przepływające przez Miasto, a szczególnie potok Kawęcki. Działania Państwowej Straży Pożarnej i służb komunalnych polegały na pompowaniu wody z zalanych pomieszczeń oraz układaniu worków z piaskiem. W związku z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną w dorzeczu rzeki Wisłoki, oraz intensywnymi odpadami deszczu Burmistrz Miasta Dębicy w dniu 22 maja 2019 roku od godz. 03.00 ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego. Uszkodzonych zostało 15 budynków mieszkalnych i 1 gospodarczy.
GMINA CZARNA
Bieżąca sytuacja – ustabilizowana. Brak zagrożenia.Podjęte przez podlegle służby działania:
– w miejscowościach Stara Jastrząbka, Chotowa, Jaźwiny, Borowa, Grabiny, Głowaczowa, Podlesie zostały podjęte prace przez OSP przy zabezpieczeniu domów i zabudowań.
Nie przeprowadzono ewakuacji.
Szacunkowe straty i szkody w mieniu
Uszkodzone przepusty w miejscowości Podlesie
Uszkodzone przepusty w miejscowości Głowaczowa
w miejscowości Grabiny – podtopiony dom oraz garaż
w miejscowości Głowaczowa – podtopienie domu
w miejscowości Podlesie – podtopienie domu i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Jaźwiny – podtopienie domu i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Stara Jastrząbka – podtopienie domów i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Chotowa – podtopienie domu
w miejscowości Borowa – podtopienie domów i zabudowań gospodarczych
GMINA DĘBICA
Jednostki OSP z terenu gminy były dysponowane do zdarzeń związanych z lokalnymi podtopieniami 46 razy.
Odnotowano 8 uszkodzonych budynków mieszkalnych, 15 uszkodzonych budynków gospodarczych, kilka mostów i przepustów.
PILZNO
W wyniku obfitych opadów deszczu w dniu 21.05.2019 r na terenie Gminy Pilzno zostało podtopionych kilkanaście posesji prywatnych. Zalana Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych, uszkodzonych zostało kilkanaście przepustów, zamulone zostały rowy przy drogach, a także zostały zerwane nawierzchnie dróg w kilku miejscowościach. Działania kilkunastu jednostek OSP polegały na zabezpieczaniu posesji i ulic workami piasku oraz odpompowywaniu wody z piwnic i posesji w Łękach Dolnych, Łękach Górnych, Strzegocicach, Pilzna ul. Ducha, ul.Kochanowskiego Sokoła, Żeromskiego. Nadal Trwają działania Straży OSP.
Fot. OSP Jodłowa, OSP Stobierna, OSP Nagawczyna, OSP Borowa