Na wakacyjną wycieczkę. Ruiny dworu w Januszkowicach

Miejscowość należąca do jednych z najstarszych na naszym terenie. Najprawdopodobniej została założona w XII wieku, pierwsze wzmianki w dokumentach o niej pojawiły się w 1353 r. Wieś położona jest przy drodze Frysztak – Klecie, otoczona wzgórzami sięgającymi od południa wysokości blisko 400 m n.p.m. W chwili obecnej zamieszkuje ją blisko 900 mieszkańców.

W centrum wsi zachowały się resztki zespołu dworskiego z parkiem krajobrazowym z drugiej połowy XVIII w. Klasycystyczny budynek dworski nazywany „nowym dworem” pochodzi z przełomu XVIII/XIX w. Parterowy dwór wybudowano na planie prostokąta na wysokich murowanych piwnicach. Posiada on galerię kolumnową wzdłuż frontowej ściany zachodniej, obiekt pokryty jest dachem czterospadowym. Za otaczającym dwór murem, w obrębie tuczarni znajdują się pozostałe zabudowania dworskie. Na tym terenie stał niegdyś tzw. „stary dwór” zbudowany z modrzewia na początku XIX w. na XVII wiecznych barokowych piwnicach, który został spalony po II wojnie światowej. Dwór otacza park z drugiej połowy XVIII w, o zatartej kompozycji, z kilkusetletnim dębem uznanym za pomnik przyrody. Dąb stoi na skraju parku przy drodze na Działy. W chwili obecnej jego ogromne, mogące pomieścić kilku ludzi wnętrze jest puste. Drzewo doznało znacznego uszczerbku podczas pożaru, jaki miał miejsce w latach osiemdziesiątych. Ludowe przekazy podają, że w cieniu tego dębu odpoczywała kiedyś udająca się na Węgry królowa Jadwiga.. Ciekawe historie związane są również z sąsiadującą z parkiem dworskim tzw. Winną Górą, czyli niewielkim, zalesionym wzniesieniem.

Legenda podaje, że miało być ono połączone z dworem podziemnym przejściem, co podczas napadów pozwalało mieszkańcom dworu na ewakuację tą drogą i dzięki temu uratowanie życia. Nazwa tego miejsca jest związana także ze zwyczajem składowania tam wina sprowadzanego z Węgier – stąd Winna Góra. W chwili obecnej dwór jest opuszczony i zupełnie zdewastowany. Z roku na rok popada w coraz większą ruinę.

Artykuł ukazał się w Ziemi Dębickiej w 2003 roku

Inne materiały o dworze w Januszkowicach można przeczytać TUTAJ

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.