Seniorzy z Paszczyny w Przemyślu i Krasiczynie

27 sierpnia 2019r. Klub Seniora z Paszczyny uczestniczył w wycieczce do Przemyśla i Krasiczyna. Wśród uczestników wycieczki obecny był pan Marian Matkowski – historyk, regionalista, pasjonat – na co dzień pracownik Centrum Kultury i Bibliotek (CKiB). Podczas podróży opowiadał o atrakcjach turystycznych odwiedzanych przez nas miejsc.

Od rana towarzyszyła nam piękna, wręcz upalna pogoda. Pierwszym punktem programu był Krasiczyn. W tej miejscowości, położonej ok.10 km od Przemyśla znajduje się piękny renesansowy zamek XVI w. Jest jednym z najładniejszych tutejszych zabytków.

Po przybyciu na miejsce, na rozległym dziedzińcu, spotkaliśmy się z przewodnikiem, który niebawem rozpoczął opowieść o historii tutejszego regionu. Dowiedzieliśmy się, iż zamek został zbudowany przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina, ale później służył również znanemu rodowi Sapiehów. Przewodnik opowiadał, a my słuchaliśmy i oglądaliśmy z zaciekawieniem zwiedzany obiekt. Ciekawostką jaką usłyszeliśmy, był fakt, iż w Krasiczynie urodził się Adam Stefan Sapieha – kardynał, który miał duży wpływ na drogę jaką przyjął w życiu Karol Wojtyła.

Z Krasiczyna udaliśmy się do Przemyśla, gdzie czekał na nas kolejny przewodnik.

W jego asyście rozpoczęła się piesza wędrówka uliczkami Starego Miasta w celu dojścia do budynku dworca kolejowego. Należy on do najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budynków.

Kolejną atrakcją Przemyśla było Muzeum Dzwonów i Fajek na wieży zegarowej z najlepszym widokiem na miasto.

Dzwony z Przemyśla manufaktury rodziny Felczyńskich to przepiękne arcydzieła sztuki ludwisarskiej. Równie zachwycające i wspaniałe okazały się tutejsze zbiory fajek o fantazyjnych kształtach. Całość stanowi bardzo ciekawy i konieczny do zobaczenia zbiór tychże historycznych arcydzieł.

Wizyta w Przemyślu była okazją by zobaczyć również Katedrę Rzymsko- oraz Greko-katolicką z najcenniejszym w Polsce ikonostasem.

Wraz z przewodnikiem udaliśmy się następnie na Kopiec Tatarski. Z jego szczytu rozciąga się imponujący widok na okolicę aż po Ukrainę, oraz Fort Zniesienie, należący do wewnętrznego pierścienia obronnego. Przemieszczając się na Starówkę, z okna autokaru podziwialiśmy przemyskie cmentarze. Po dotarciu na miejsce, odbyliśmy spacer po Starówce. Jej urokliwe uliczki, zabytkowe budynki i schody tym razem w dół, zaprowadziły naszą wycieczkę na rynek, jeden z nielicznych pochyłych rynków w Polsce. Kto chciał mógł sobie zrobić zdjęcie z metalowym Dzielnym Wojakiem Szwejkiem oraz przy odlanym w metalu niedźwiadkiem.

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie plan wycieczki został w pełni zrealizowany. Pożegnaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się na posiłek w pobliskiej restauracji.

Po pysznym obiedzie i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w kierunku autokaru, by udać się w drogę powrotną.

Zmęczeni? Tak. Ale wracaliśmy z radością i wielkim bagażem wspomnień.

Tekst : Klub Seniora

Źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.