Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Bezpłatne testy anty-HCV dla mieszkańców Podkarpacia

Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 70 osób w województwie podkarpackim. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby – są to jedne z najpoważniejszych konsekwencji zakażenia HCV. Odpowiednio wczesne wykrycie wirusa i jego leczenie, którego skuteczność jest bliska 100%, może przed tym uchronić. We wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać test anty-HCV oraz dalszą, bezpłatną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem, jeśli wynik pierwszego z testów będzie dodatni. Testy dostępne są do końca roku lub wyczerpania zapasów.

WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów,
a jeżeli już się pojawią to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Szacunki mówią, że 150 000 osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86% z nich o tym nie wie.

Jaka jest przyczyna tak niskiej świadomości?

Są dwa główne czynniki, które mają na to wpływ. Po pierwsze nieswoiste, trudne do jednoznacznej
i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje,
w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt
z zakażoną krwią 
– podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów
i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum 3 razy w życiu?
  • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?
  • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?
  • Czy chodzisz do stomatologa?
  • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?
  • Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?
  • Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?

Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest twierdząca, warto skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego testu anty-HCV.

Bezpłatne testy anty-HCV na Podkarpaciu

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Aby wykonać test wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów. Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

A co, jeśli wynik będzie pozytywny?

W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100% skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie. Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV:

  • Dębica, ul. Kolejowa 15a
  • Gorzyce, ul. Zamkowa 8
  • Jarosław, ul. Kraszewskiego 24
  • Jasło, ul. Staszica 4
  • Krosno, ul. Św. Wojciecha 22 D
  • Lesko, ul. Parkowa 10
  • Mielec, ul. Skłodowskiej 8a
  • Mielec, ul. Wolności 27b
  • Przemyśl, ul. Jagiellońska 15
  • Przeworsk, ul. Lwowska 18
  • Ropczyce, ul. Armii Krajowej 4
  • Rzeszów, ul. Rejtana 49/8
  • Rzeszów, ul. Witolda 6B
  • Rzeszów, ul. Ślusarczyka 2
  • Rzeszów, ul. Podwisłocze 22A
  • Sanok, ul. Sadowa 11
  • Sanok, ul. Jagiellońska 54
  • Sędziszów Małopolski, ul. 3 maja 70
  • Tarnobrzeg, ul. Borek 13
  • Tarnobrzeg, ul. Szpitalna 1
  • Tarnobrzeg, ul. Mickiewicza 34

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

 

ALAB laboratoria

Jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów analiz medycznych, w których rocznie wykonywanych jest ponad 45 mln badań. W całym kraju prawie 2500 podmiotów leczniczych współpracuje z ALAB laboratoria. Świadczy usługi dla: publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, prywatnych praktyk lekarskich, klientów indywidualnych oraz jednostek prowadzących badania kliniczne. ALAB laboratoria posiada również ogólnopolską sieć ponad 350 punktów pobrań – placówek medycznych przeznaczonych dla klientów detalicznych oraz pacjentów kierowanych od współpracujących placówek medycznych. W swojej pracy często korzysta z doświadczeń grupy LIMBACH, europejskiego lidera w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej z siedzibą główną w Heidelbergu (Niemcy).

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.