Szpitale, hospicja, domy opieki osób starszych, a czasami również najbliższa rodzina. Liczba instytucji oraz osób, które podejmują się trudnego i odpowiedzialnego zadania opieki nad obłożnie chorymi, już teraz jest bardzo duża. I z uwagi na demografię starzejącego się społeczeństwa zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi oraz sprzęt będzie wzrastać – również wśród osób prywatnych, które będą zajmować się potrzebującymi stałej pomocy bliskimi. Niezależnie od okoliczności, chory potrzebuje mieć zapewnione szczególne warunki.
Brak samodzielności i zdolności do samodzielnego poruszania się stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia
Pozostawanie w jednej pozycji przez długi czas tylko z pozoru wygląda niewinnie. Postronni mogą odnosić wrażenie, że chory śpi i odpoczywa, a w rzeczywistości przeżywa niewysłowione katusze. I nie zawsze stan zdrowia pozwala, aby to wystarczająco wyraźnie zakomunikować. Mowa rzecz jasna o odleżynach – pogłębiających się ranach, tworzących się w wyniku bezustannego ucisku na tkanki miękkie. Specjaliści z firmy Mega Medic wyjaśniają, że długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji u zdrowego człowieka wywołuje dyskomfort, wymuszający zmianę położenia ciała. Tymczasem ludzie obłożnie chorzy, niesamodzielni, nie mają takiego komfortu. Potrzebny im materac przeciwodleżynowy, aby mogli funkcjonować bez dodatkowych cierpień. Postępujący rozkład skóry, mięśni i kości może doprowadzić nawet do zgonu. Statystyki pokazują, że osoby po 70. roku życia są dwa razy bardziej narażone na tę bolesną przypadłość.
Materac przeciwodleżynowy powinien nie tylko zmieniać ciśnienie pod ciałem chorego, ale też chronić skórę
Urządzenia medyczne w znacznym stopniu ułatwiają prawidłową opiekę nad osobami niesamodzielnymi, o mocno ograniczonych zdolnościach ruchowych. Specjaliści podkreślają, że ważnym elementem profilaktyki przeciwodleżynowej jest zmiana pozycji co najmniej raz na 2-3 godziny. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie sprzętu zmiennociśnieniowego, który w regularnych odstępach czasu zmodyfikuje siłę nacisku podłoża na nieruchome ciało chorego. Ich wierzchnie warstwy powinny być wykonane z delikatnych, przyjaznych materiałów, aby nie podrażniać dodatkowo skóry w punktach podparcia. Opiekunowie powinni zatroszczyć się także o kwestie dotyczące higieny osobistej. Niekontrolowane oddawanie moczu i stolca sprzyja powstawaniu niebezpiecznych odleżyn – tutaj sam materac akurat niewiele zdziała. Niezbędne będą chusteczki nasączane alantoiną i witaminę E, maści nawilżające lub natłuszczające, a także nieperfumowane mydło o pH 5,5. Przydatne w tych czynnościach okażą się również specjalistyczne kremy ochronne.