Grupa młodzieży w wieku od 13 roku życia ze Straszęcina wzięła udział w projekcie „Mądrzy Cyfrowi”, którym kierowała Elżbieta Drąg. Celem projektu było stworzenie wolontariatu społecznego, a dokładnie zaangażowanie młodych ludzi w działania społeczne i chęć niesienia pomocy potrzebującym. Beneficjentami projektu są dzieci z klas 1-3 klasy mający kłopoty z matematyką oraz seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawni.
Uczestnicy spotykali się w Świetlicy Wiejskiej w Straszęcinie, gdzie dyskutowali o ważnych wartościach życiowych tj. szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga i mądrość. W trakcie rozmów doszli do wniosku, że oni jako młode pokolenie bardzo często skupiają się na własnych potrzebach i żyją swoim światem, tj. światem gier i nowych technologii – światem wirtualnym, w którym porozumiewają się i kontaktują za pomocą portali społecznościowych. Z tego też powodu nie mają świadomości doświadczania otaczającej ich rzeczywistości. Zapominają, że wśród nich są koledzy czy koleżanki, którzy potrzebują ich pomocy oraz ludzie, którym np. nie ma kto zrobić herbaty i którzy nie mają z kim porozmawiać, podzielić się małą radością czy dużym smutkiem.
Nazwali swój projekt „Nie jesteś sam”. Podejmowane w ramach realizacji projektu działania, pozwoliły im „wyjść z wirtualnego świata” i pomogły dostrzec oraz uświadomić, jak ważną rzeczą jest pomoc innym. Drobne gesty, codzienna życzliwości choćby w postaci pomocy w nauce z matematyki młodszym koleżankom i kolegom za pomocą klocków lego czy podaniu herbaty starszej osobie pomogło poczuć im, że to co robią ma sens. Młodzież i seniorzy budowali mosty dialogu, tworzyli przestrzenie zrozumienia, poznawali historię swojej miejscowości, zaś seniorzy otrzymywali od młodych ludzi zainteresowanie, zrozumienie oraz akceptację i poczucie bezpieczeństwa. Największą wartością projektu jest to, że młodzież zrozumiała, że niewielki nakład pracy z ich strony, małe gesty dają dużo radości.
Już teraz wiedzą, że ich zbudowane relacje zaowocują w przyszłości trwałą współpracą przy realizacji kolejnych przedsięwzięć. Młodzież ze Straszęcina za realizację projektu wygrała nagrodę o wartości 12 tys.
Film z projektu mozna obejrzeć TUTAJ
źródło: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie