AKCJA „ODPORNA WIOSNA” WOT

Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej.

Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING).

Jak powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła: – Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje potrzebną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2,5 tys. naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski.

Obecnie aż 2,5 tys. żołnierzy WOT jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Pozostałe 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia. Jest to sprawdzian odpowiedzialności dla całego społeczeństwa. Jednakże ze względu na swoją misję WOT jest szczególnie zaangażowany w opiekę nad lokalną społecznością.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na trzech punktach kontrolnych wewnętrznej granicy Unii Europejskiej pomiędzy Polską i Słowacją. Przebywają w gotowości do wsparcia portu lotniczego Rzeszów – Jasionka. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu ich od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb.

Od 17 marca oficerowie łącznikowi 3. PBOT nawiązują kontakty z przedstawicielami samorządów terytorialnych, Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz CARITAS-u. Celem ich działania jest przygotowanie misji pomocy w zakresie dostarczenia żywności, leków do osób starszych oraz objętych kwarantanną.

W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Rzeszowie (RCKiK) boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Rezerwy w bankach krwi zmalały do minimum. Ratując trudna sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy
z dyrekcją RCKiK zaplanowała zbiórkę krwi dla naszych żołnierzy. Pobór odbędzie się w krwiobusie
na terenie Dowództwa 3.PBOT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie, 28 marca w godz. 9.00-12.00.

Kolejnym obszarem wsparcia w ramach operacji „ODPORNA WIOSNA” jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych żołnierzy psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

#zawsze gotowi

Jeden z punktów kredo żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej brzmi: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności”. W tych szczególnych dniach te słowa są dla żołnierzy WOT szczególnym sprawdzianem, do którego wszyscy podchodzą z ogromną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

– Dbajcie o siebie, dopełniajcie zaleceń sanitarnych i ufajcie tym, którzy nie pozostawią żadnego
z Was w potrzebie!
– gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.