Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej.
Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „ODPORNA WIOSNA” (RESILIENT SPRING).
Jak powiedział dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła: – Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje potrzebną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2,5 tys. naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski.
Obecnie aż 2,5 tys. żołnierzy WOT jest już bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa. Pozostałe 22 tys. terytorialsów jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia. Jest to sprawdzian odpowiedzialności dla całego społeczeństwa. Jednakże ze względu na swoją misję WOT jest szczególnie zaangażowany w opiekę nad lokalną społecznością.
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na trzech punktach kontrolnych wewnętrznej granicy Unii Europejskiej pomiędzy Polską i Słowacją. Przebywają w gotowości do wsparcia portu lotniczego Rzeszów – Jasionka. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu ich od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb.
Od 17 marca oficerowie łącznikowi 3. PBOT nawiązują kontakty z przedstawicielami samorządów terytorialnych, Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz CARITAS-u. Celem ich działania jest przygotowanie misji pomocy w zakresie dostarczenia żywności, leków do osób starszych oraz objętych kwarantanną.
W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Rzeszowie (RCKiK) boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Rezerwy w bankach krwi zmalały do minimum. Ratując trudna sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy
z dyrekcją RCKiK zaplanowała zbiórkę krwi dla naszych żołnierzy. Pobór odbędzie się w krwiobusie na terenie Dowództwa 3.PBOT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie, 28 marca w godz. 9.00-12.00.
Kolejnym obszarem wsparcia w ramach operacji „ODPORNA WIOSNA” jest całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej. Jest to propozycja dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa. Pod bezpłatnym numerem telefonu 800-100-102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego mogą uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych żołnierzy psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.
#zawsze gotowi
Jeden z punktów kredo żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej brzmi: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności”. W tych szczególnych dniach te słowa są dla żołnierzy WOT szczególnym sprawdzianem, do którego wszyscy podchodzą z ogromną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.
– Dbajcie o siebie, dopełniajcie zaleceń sanitarnych i ufajcie tym, którzy nie pozostawią żadnego
z Was w potrzebie! – gen. dyw. Wiesław Kukuła.