1122 zdarzenia związane z burzami nad Podkarpaciem. Ewakuowano 29 osób

27 czerwca odnotowano łącznie 1122 zdarzeń związanych ze skutkami frontu burzowego. Najwięcej w powiatach jasielskim -549,, krośnieńskim -176, przemyskim -73, brzozowskim 50 i łańcuckim. Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.

Intensywny opad deszczu w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków powodując liczne, nagłe podtopienia. Podtopionych zostało kilkaset budynków i obiektów, w tym mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Wystąpiły szkody w infrastrukturze drogowej i mostowej. Są to informacje szacunkowe, ponieważ w wielu miejscach ciągle prowadzone są działania.

Konieczna była również ewakuacja 29 osób z zalanych budynków w miejscowości Trzcinica gmina Jasło w powiecie jasielskim oraz 15 osób w pow. krośnieńskim w gm. Jedlicze. Nieprzejezdna jest także droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w pow. jasielskim.
W rejonie Jasła Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii SN 120 stacji transformatorowych bez prądu pozostaje około 6500 tyś mieszkańców.

Na chwile obecna wydane jest ostrzeżenie 1 stopnia dla wszystkich powiatów od godz. 12.00 do 22.00. Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni rzek Wisłok Wisłoka i Sanu. Na dzień dzisiejszy dla woj. podkarpackiego prognozowane są burze z gradem.

Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

W działaniach, na chwile obecna bierze odział 1222 strażaków PSP i OSP / 298 zastępów.
W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. świętokrzyskiego. Mają również dotrzeć strażacy z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk inżynieryjnych. Do działań skierowane zostały też dwa policyjne śmigłowce.

Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych wydawany jest na bieżąco – niezbędny sprzęt w postaci worków, folii oraz sprzętu kwatermistrzowskiego tj. łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych. Magazyny są w pełni doposażone, a asortyment w nich zgromadzony zabezpiecza potrzeby prowadzonych działań ratowniczych.

źródło: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.