Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Grupy Azoty S.A. 29 czerwca br. powołało na członka rady nadzorczej spółki Michała Maziarkę – przewodniczącego Rady Powiatu Dębickiego. Jego kandydatura została wskazana przez wicepremiera, Ministra Aktywów Państwowych – Jacka Sasina.
Grupa Azoty S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, dlatego kompetencje kandydatów do zasiadania w jej organie nadzorczym są szczegółowo weryfikowane, m.in. podczas rozmowy z członkami Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych w skład której wchodzą osoby powołane przez Premiera i Ministra Aktywów Państwowych. Po uzyskaniu pozytywnej opinii tej rady, przedstawiciel Skarbu Państwa zgłosił kandydaturę Maziarki Walnemu Zgromadzeniu Spółki, które uchwałą podjęło decyzję o powołaniu go na tę funkcję. Nie bez znaczenia było zapewne jego wieloletnie doświadczenie w organach nadzorczych – zarówno w spółkach akcyjnych ze 100% kapitałem prywatnym, jak i spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, z udziałem Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, gdzie zasiadał również jako przewodniczący.
Pochodzący z Jaworza Górnego Michał Maziarka jest adwokatem, członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W ramach działalności zawodowej prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Dębicy specjalizującą się w prawie gospodarczym, cywilnym i upadłościowym. Prowadzi obsługę prawną zarówno spółek kapitałowych, jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Grupa Azoty S.A., w której Maziarka zasili grono rady nadzorczej, jest spółką giełdową, jej akcjonariat tworzy Skarb Państwa (33%) oraz 6 prywatnych przedsiębiorstw. Spółka zajmuje się produkcją nawozów, tworzyw sztucznych oraz alkoholi OXO. Jest liderem wśród koncernów chemicznych w Polsce i jednym z największych koncernów w Europie. W 2019 roku Grupa osiągnęła rekordowe wyniki finansowe (skonsolidowane przychody wyniosły 11,3 mld zł, a dochód 407,7 mln).
Grupa Azoty S.A. od ubiegłego roku jest również na zaawansowanym etapie inwestycji w Policach tzw. „Polimery Police”. Przedsięwzięcie to ma strategiczne znaczenie dla gospodarki i jest to jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego. Inwestycja opiewa na kwotę ponad 1,5 mld Euro i ma na celu uruchomienie produkcji polipropylenu – tworzywa sztucznego, które jest jednym z najnowocześniejszych tworzyw wykorzystywanych w większości gałęzi gospodarki na świecie.