Dzisiaj (17 września br.) w Mokrem odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. To kultywowana od lat w gminie Żyraków tradycja pielęgnująca wspomnienie przede wszystkim o mieszkańcach Mokrego, ale również o wszystkich innych mieszkańcach ziemi dębickiej, którym przyszło doświadczyć syberyjskiej katorgi.
Uroczystości w Mokrem odbyły się w 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę roku oraz 76. rocznicę aresztowania przez NKWD i wywiezienia do łagrów w Borowiczach w ZSRR w listopadzie 1944 roku kilkunastu mieszkańców miejscowości Mokre, żołnierzy Armii Krajowej.
Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń pod koniec lat ’80 XX wieku mieszkańcy wsi Mokre wybudowali kapliczkę, którą nazwano Kapliczką Sybiraków. Co roku, od kilkudziesięciu lat przy tej kapliczce odbywają się uroczystości upamiętniające wywózkę mieszkańców wsi Mokre do łagrów w Związku Radzieckim.
W 2017 roku podczas obchodów Dnia Sybiraka miało miejsce wręczenie Stowarzyszeniu „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś” z Mokrego medalu „Pro Patria”, który jest przyznawany przez szefa Urzędu do Spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych.Stowarzyszenie powstało w 2007 roku i prowadzi działalność której celem jest ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego wsi poprzez organizowanie uroczystości upamiętniających wywózkę mieszkańców Mokrego.
Fot. Powiat Dębicki