Chcesz uzyskać godną rekompensatę za wypadek? Dowiedz się na co musisz się przygotować

Wypadek lub kolizja niesie za sobą pełną listę odniesionych strat. Poza szkodami majątkowymi wyróżnia się również te o charakterze niemajątkowym. Bardzo często dochodzi do mylenia dwóch pojęć: zadośćuczynienie i odszkodowanie. Faktem jest, że zarówno jedno jak i drugie świadczenie ma na celu rekompensatę odniesionych szkód, jednak poza tym istnieje między nimi znacząca różnica. Przeczytaj niniejszy artykuł i uzyskaj niezbędne informacje prawne potrzebne do uzyskania satysfakcjonującej kwoty zadośćuczynienia.

Poznaj czym jest zadośćuczynienie i jakie są jego trzy najważniejsze funkcje
Zadośćuczynienie jest to rodzaj świadczenia pieniężnego, jakie przysługuje każdej osobie poszkodowanej, która w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia odniosła szkody niemajątkowe. Natomiast odszkodowanie przyznawane jest za szkody majątkowe. Kodeks cywilny, a dokładnie art. 445 i 448 zawierają przepisy dotyczące przyznawania zadośćuczynienia. Zgodnie z artykułem 445 zadośćuczynienie jest przyznawane osobom, które doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, zostały pozbawione wolności oraz uległy nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu. Natomiast artykuł 448 informuję o tym, że zadośćuczynienia można domagać się w przypadku naruszenia każdego dobra osobistego. Ten rodzaj świadczenia pieniężnego pełni trzy podstawowe funkcja. Pierwsza tzw. funkcja kompensacyjna ma na celu zrekompensowanie wszystkich poniesionych szkód. Kolejna jest funkcja prewencyjna, której celem jest powstrzymanie sprawcy od dalszego naruszania dóbr osobistych. Ostatnią funkcją jest tzw. represyjna, która oznacza, że wysokość przyznanego świadczenia pieniężnego musi ściśle odpowiadać wielkości poniesionych szkód.

Czynniki, które mają wpływ na wysokość przyznanego zadośćuczynienia
Wysokość zadośćuczynienia jest uzależniona od paru czynników. W tym celu należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których zostanie ustalona konkretna kwota świadczenia. Pod uwagę bierze się również opinie specjalistów dotyczące stanu zdrowia, a także całą dokumentację lekarską ukazującą przebyte leczenie po zaistniałym wypadku. Dodatkowo sąd kwotę zadośćuczynienia ustala na podstawie stanu zdrowia osoby poszkodowanej przed wypadkiem, czasu trwania i rodzaju podjętego leczenia oraz konieczności rehabilitacji. Zdarzają się sytuacje kiedy przyznana kwota jest za niska. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Ważną kwestią jest fakt, że zadośćuczynienie ma charakter uznaniowy, co oznacza, że nie ma ściśle określonych kwot. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie. Na stronie https://codex.org.pl/ zaczerpniesz wszystkich potrzebnych informacji, aby uzyskać godną rekompensatę za poniesione szkody. Kancelaria Codex już od 10 lat pomaga wszystkim poszkodowanym w uzyskiwaniu możliwie najwyższych świadczeń pieniężnych. Cała sprawa z tym związana nie należy do najłatwiejszych, jednak nie musisz działać sam. Wykwalifikowani adwokaci zajmą się negocjacjami za Ciebie.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.