Tradycyjnie, w kwietniowych uroczystościach patriotyczno–religijnych na Górze Śmierci wzięło udział kilkaset osób, w tym samorządowcy,przedstawiciele związków kombatanckich, poczty sztandarowe oraz młodzież. W latach 1940 – 1944 istniały tutaj trzy niemieckie obozy pracy przymusowej, w których zginęło ponad 15 tysięcy ludzi różnej narodowości, głównie: Żydzi, Rosjanie i Polacy. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odsłonięte zostały dwie wystawy czasowe w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej.
Tegoroczne uroczystość na Górze Śmierci rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski. Po Eucharystii odbyła się część patriotyczna, podczas której odczytany został apel pamięci, a pododdział honorowy Wojska Polskiego oddał salwę honorową. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów.
Po części oficjalnej zgromadzeni udali się na Ekspozycję Historyczno-Dydaktyczną przy Górze Śmierci, która świętuje w tym roku10. rocznicę powstania. Uroczystość była okazją do zaprezentowania dwóch nowych, czasowych wystaw. Jedna przedstawia sylwetki ponad 20 byłych więźniów obozu pracy przymusowej, a druga ukazuje 10 lat z działalności Ekspozycji.
W wydarzeniu wziął udział burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk oraz
wiceburmistrz Maciej Małozięć.
Organizatorami uroczystości była Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i
Bibliotek Gminy Dębica.
źródło: UM Dębica