Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Akt oskarżenia przeciwko kierowcy przewożącemu niebezpieczne substancje

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 28 marca 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu mieszkańcowi Balina (powiat inowrocławski) Mariuszowi M., któremu zarzuca się popełnienie nieumyślnego przestępstwa transportowania wbrew przepisom ustawy odpadów i substancji niebezpiecznych, znajdujących się w 124 beczkach stalowych i plastikowych o łącznej masie netto 24.920 kg, w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
W dniu 22 stycznia 2018 r., ok. godz. 15:30 na węźle autostrady A4 Dębica- Wschód, funkcjonariusze II Mobilnego Referatu w Rzeszowie Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu dokonali kontroli samochodu ciężarowego marki DAF XF 95 wraz z naczepą kierowanego przez Mariusza M.
Z okazanego przez kierowcę pojazdu dokumentu WZ z dnia 22.01.2018 r. wynikało, iż na pojeździe znajduje się załadunek w postaci kauczuku naturalnego.
W toku czynności kontrolnych i oględzin funkcjonariusze Urzędu Celno- Skarbowego stwierdzili, iż przewożony towar jest w 124 beczkach stalowych oraz plastikowych bez etykiet informujących o ich zawartości. Po otwarciu kilku beczek ujawniony został płyn w trzech różnych kolorach (szarym, brązowym i białym). Dodatkowo w jednej częściowo otwartej beczce stwierdzono pozostałości odzieży ochronnej. Rozpytany przez funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego w czasie kontroli kierowca Mariusz M. wyjaśnił, iż załadunku na jego pojazd dokonano w dniu 22 stycznia 2018 r. w nieznanym mu miejscu w Krakowie, na drodze za pomocą wózka widłowego z zepsutego środka transportu. Na miejsce zaś skierowali go trzej nieznani mu mężczyźni, jadący samochodem marki VW Golf, którego numerów rejestracyjnych nie zapamiętał.
Ponieważ w sprawie pojawiły się podstawy do przyjęcia, że przewożony towar może być towarem niebezpiecznym, a tym samym może podlegać przepisom w sprawie przemieszczania odpadów, na zlecenie funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego pracownicy Wojewódzkiego Inspekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie w dniu 23 stycznia 2018 r. pobrali do badań próbki z kilku wytypowanych przez siebie beczek.
Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły, iż w beczkach stalowych i plastikowych znajdują się substancje niebezpieczne. Powołany w sprawie biegły z zakresu transportu drogowego wskazał, iż transport odpadów w 124 beczkach stalowych i plastikowych odbywał się niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa m.in. z uwagi na brak zezwoleń właściwych organów na transport odpadów, brak odpowiednich oznaczeń pojazdu i opakowań w których odpady się znajdowały. Ponadto podkreślił, iż przewożone towaru były towarami niebezpiecznymi i mogły stworzyć istotne zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.
W toku postępowania dokonano zabezpieczenia przedmiotowych odpadów poprzez przekazanie ich firmie zajmującej się ich utylizacją. Ustalono wówczas, iż ich masa netto wynosi blisko 25 ton (24.920 kg). Następnie w dniu 2 listopada 2018 r. dokonano ich utylizacji. W wyniku popełnienia przestępstwa Skarb Państwa poniósł koszty przechowywania i utylizacji odpadów w łącznej kwocie 99.472.47,00 zł.
Mariuszowi M. został przedstawiony zarzut o przestępstwo z art. 183 § 6 k.k. w zw. z art. 183 § 1 k.k, który nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił jedynie, iż nie wiedział co przewozi, a co więcej nie otrzymał zapłaty za tę usługę. Następnie skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odmowy udzielania odpowiedzi na pytania.
Za zarzucone przestępstwo Mariuszowi M. grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Sprawca był karany.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.