Bajkowy zlot Hufca ZHP Dębica - ziemiadebicka.pl

Bajkowy zlot Hufca ZHP Dębica


17_zlot_5W dniach 14-15 października 2017 r. około 200 zuchów, harcerek i harcerzy spotkało się na zlocie Hufca ZHP Dębica na początek roku harcerskiego 2017/2018. Harcerskie patrole przeniosły się do bajkowej krainy, a hasłem całego przedsięwzięcia były słowa „Myśl, myśl, myśl”.
Hufiec ZHP Dębica co roku organizuje zlot dla wszystkich jednostek hufca oraz zaproszonych środowisk, zazwyczaj na początku roku harcerskiego, aby gromady i drużyny mogły się lepiej zintegrować po przeprowadzonych akcjach naborowych, aby następnie rozpocząć w pełni nowy rok harcerskiego działania. Tym razem miejscem zlotu była Dębica, a bazą zlotową gmach I Liceum Ogólnokształcącego. W sobotę wszyscy wzięli udział w grze miejskiej, warsztatach i przeglądzie piosenki. Niedziela to czas Mszy Świętej i apelu.
Podczas gry miejskiej harcerze przenieśli się do baśniowej krainy, którą zamieszkiwały postacie z różnych znanych bajek i filmów animowanych. Ich zadaniem było poznać, którą są postacią i spróbować wydostać się do swojego świata. Aby to zrobić odwiedzali cztery miejsca – przedszkola nr 1, 5, 8 i 12, gdzie czekały wskazówki. W międzyczasie realizowali zadania, zdobywając kolejne punkty. Zadania to m.in. napisanie wiersza na cześć księżniczki, sprawdzenie wiedzy o bajkach, znalezienie budynku w Dębicy przypominającego najbardziej chatkę krasnoludków, sporządzenie magicznego wywaru i wypicie go czy też wykonanie obrazu z opadniętych liści.
Sobotnie popołudnie to czas ciekawych warsztatów, kiedy np. młodsi wykonywali makiety bajkowych zamków a starsi doskonalili umiejętności teatralne. Wieczorem zaś każda drużyna przygotowywała swoją aranżację wybranej piosenki ze znanych bajek animowanych.
W niedzielę harcerze udali się do kościoła pw. Ducha Świętego na Mszę Świętą, a następnie na dębicki rynek, gdzie miał miejsce apel wieńczący zlot. Ogłoszono tam wyniki zlotowego współzawodnictwa – zwyciężyła 12 Dębicka Drużyna Starszoharcerska „Groń” z MG nr 2, drugie były zuchy z 3 Gromady Zuchowej „Szare Wiewiórki” z Jodłowej, a trzecie miejse przypadło 126 Dębickiej Wielopoziomowej Drużynie Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije” z ZS nr 1. Wręczono także nagrody za wyniki w całorocznym współzawodnictwie jednostek Hufca ZHP Dębica – 8 drużyn i gromad zdobyło nagrody, najlepszy wynik uzyskała 12 DDSH „Groń”. Komendant hufca ogłosił także wynik plebiscytu na Drużynowego Roku – tym razem zwyciężyła HO Anita Pustułka, drużynowa 66 Wielopoziomowej Drużyny Harcerksiej „Czarne Wilki” ze Stasiówki. Przekazano także symboliczne podziękowania dla osób, które w ostatnim roku zakończyły służbę na funkcji drużynowego. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i udali się do domów.
Zlot przygotowała kadra 7 Szczepu Drużyn Dębickich „Invicti” im. gen. Mariusza Zaruskiego, projektem kierowała pwd. Magdalena Marszałek HO, a pomagały jej: HO Aleksandra Rękawek, sam. Justyna Kiebała i sam. Anna Szyszka.
Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie zdrowia publicznego.