BLISKO 1,5 TYS. ŻOŁNIERZY Z PODKARPACKIEJ BRYGADY OT NA SZKOLENIU ROTACYJNYM W OSTATNI WEEKEND

Piękny słoneczny weekend to zapowiedź intensywnego szkolenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Przez dwa dni na terenie Podkarpacia w miejscowościach, w których rozmieszczone są bataliony lekkiej piechoty szkoliło się blisko 1,5 tysiąca „Terytorialsów”.

Już w sobotę 16 listopada 93 żołnierzy – ochotników przekroczyło bramę jednostki i rozpoczęło 16-to dniowe szkolenie podstawowe.
Podkarpacka Brygada OT konsekwentnie zwiększa swój potencjał. Szeregi Naszej formacji zasilają kolejni ochotnicy. W sprzęt i ludzi uzupełniane są kolejne pododdziały. W każdy weekend odbywają się szkolenia, w których biorą udział „Terytorialsi” z Podkarpacia.
Podobnie było w ostatnią sobotę i niedzielę. Na terenie pięciu powiatów w szkoleniach wzięło udział blisko 1,5 tysiąca żołnierzy. Część szkoleń była realizowana w stałych rejonach odpowiedzialności, dlatego też Nasi żołnierze byli widoczni na ulicach swoich miejscowości.
Równolegle ze szkoleniem trwał zaciąg do służby. W sobotę kolejnych 93 (w tym 23 kobiety) ochotników zasiliło szeregi 3.PBOT. Powołania do Podkarpackiej Brygady trwają. Kolejne i ostatnie w tym roku wcielenie zaplanowano na 7 grudnia br.
***
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Zdjęcia: 3.PBOT

kpt. Witold SURA

Podziel się z innymi
0Shares
0 0