Brawurowa ucieczka z dębickiego więzienia. Uciekinierzy zostawili kartkę z napisem “Przepraszamy za bałagan” !

Kilka dni temu, 6 lipca minęła 24 rocznica słynnej ucieczki 5 więźniów z Zakładu Karnego w Dębicy. Więźniowie uciekli w nocy z 5 na 6 lipca 1995 roku 12 metrowym tunelem, który własnoręcznie wydrążyli w ciągu 2,5 miesiąca łyżkami i metalowymi miskami. Ziemię i gruz wydobyty z tunelu pakowali do worków uszytych z prześcieradeł i chowali pod łóżkami. Jak mówił w jednym z wywiadów Dariusz Socha bali się jak cholera,  że ich wykryją, że tunel się zawali, że zabraknie w nim tlenu. Po 2,5 miesiąca zakończyli drążenie tunelu i wydostali się na zewnątrz w celi zostawiając kartkę “przepraszamy za bałagan”. W noc ucieczki biegli po torach kolejowych z Dębicy do Tarnowa. Socha ujęty został po miesiącu od ucieczki w Krośnie. Wydał go kolega. Za ucieczkę dostał dodatkowo 1,5 roku odsiadki w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu.  Pozostali uciekinierzy również zostali schwytani i ponownie osadzeni w zakładzie karnym. Po tej ucieczce wymianie uległ skład ponad 30 procent kadry Zakładu Karnego w Dębicy.

Po latach telewizja TVN zrobiła materiał o tej ucieczce, którego obszerną część stanowi rozmowa z Dariuszem Sochą – inicjatorem i mózgiem całej ucieczki.

Całość odcinka serii “Cela nr” o ucieczce z dębickiego więzienia można obejrzeć na player.pl pod adresem:  https://player.pl/programy-online/cela-nr-odcinki,1001/odcinek-11,dariusz-socha,S00E11,15225.html