Chociaż Kwiatkowskiemu obok "Kwiatka", czyli jak utrwalimy w Dębicy 100-lecie odzyskania niepodległości i 660-lecie lokacji miasta - ziemiadebicka.pl

Chociaż Kwiatkowskiemu obok “Kwiatka”, czyli jak utrwalimy w Dębicy 100-lecie odzyskania niepodległości i 660-lecie lokacji miasta


Marta Czekaj na ławeczce ks. Jana Twardowskiego

Rozpoczął się można rzec podwójny rok jubileuszowy w Dębicy. W 2018 roku przypadają dwie ważne rocznice : 100 – ecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 660-lecie nadania praw miejskich Dębicy. Czy po tych rocznicach zostanie w mieście choćby mały materialny ślad ?

Każde miasto, mniejsze i większe ma jakiś pomysł na upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. U nas dodatkowo dochodzi 660 rocznica lokacji miasta. W większości miast i miasteczek odbywają się akademie, odczyty i występy artystyczne związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Ale czy to wystarczy ? A może warto byłoby te szczególne rocznice upamiętnić w bardziej trwały i namacalny sposób ?

Nie marzę o gruntownym remoncie dębickiego Rynku, chociaż na 100 – lecie niepodległości byłaby to piękna pamiątka, ale może chociaż uda się zainstalować na nim nowe fontanny.

Zegar kwiatowy.  Fot pixabay

Niezłym pomysłem byłby także zegar kwiatowy z dwoma jubileuszowymi datami. Mieszkańcy z przyjemnością robiliby sobie przy nim zdjęcia. Czy taka kompozycja kwiatowa powstałaby na Rynku czy w innym miejscu to już inna sprawa.

I trzeci pomysł uczczenia jubileuszy pochodzący od dębiczan: A może by tak w naszej Dębicy ufundować chociaż symboliczne ławeczki dla ludzi zasłużonych dla miasta: Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego dzięki któremu w latach 30 XX wieku Dębica bardzo dynamicznie się rozwijała i prof. Tadeuszowi Gawrysiowi, wychowawcy dębickiej młodzieży jak proponują Marta Czekaj, dyrektor II LO w Dębicy i Jace Dymitrowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy.

“A ja myślę, że dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę ławeczka z porucznikiem Tadeuszem Gawrysiem, wychowawcą dębickiej młodzieży i pierwszym dębiczaninem – legionistą poległym za przyszłą Niepodległą byłaby w sam raz. Miałaby nie tylko wartości historyczne i patriotyczne, ale także estetyczne, artystyczne i społeczne. Rynek byłby dobrym miejscem” – pisze w swoim komentarzu na FB Jacek Dymitrowski.

“Chociaż Kwiatkowskiemu obok “Kwiatka” taką ławeczkę – postuluje na tym samym portalu społecznościowym Marta Czekaj, która sama ma zdjęcie na takiej ławeczce z  patronem szkoły którą kieruje ks. Janem Twardowskim.

Jakie Wy Drodzy Czytelnicy mielibyście pomysły na upamiętnienie tegorocznych jubileuszy ?