Córki hrabiego Edwarda Raczyńskiego obejmą honorowy mecenat nad niszczycielem ORP „Błyskawica”

Cecylia Raczyńska matka Katarzyny Raczyńskiej i Viridianny Rey została Matką Chrzestną ORP Błyskawica w 1937 roku

Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey, córki hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, przed II wojną właściciela Dębicy, prezydenta RP na uchodźtwie obejmą honorowy mecenat nad okrętem ORP Błyskawica. Tym samym pójdą w ślady swojej matki, Cecylii Raczyńskiej, która Matką Chrzestną okrętu ORP Błyskawica została w 1937 roku.

Przedwojenne zdjęcie Błyskawicy

Uroczystość objęcia honorowego mecenatu okrętu ORP Błyskawica przez córki hr. Edwarda Raczyńskiego i Cecylii Raczyńskiej odbędą się 27 czerwca 2021 roku na Nadbrzeżu w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy popularnego „Mechanika”. Hrabia Raczyński jest darczyńcą gruntu pod szkołę, która została wzniesiona w 1938 roku. Kilka lat temu córki hrabiego gościły w placówce która powstała na gruntach przez niego ofiarowanych. W 2019 roku w szkole została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona hr. Edwardowi Bernardowi Raczyńskiemu.

Wydarzeniu w Gdyni towarzyszyć będą jak czytamy w zaproszeniu na uroczystość „honory czynione przez Marynarkę Wojenną RP zgodne z ceremoniałem morskim, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej MW i Orkiestry Reprezentacyjnej”.
W programie uroczystości znalazło się także seminarium historyczne poświęcone Cecylii i Edwardowi Raczyńskim. Z wykładem „Edward Raczyński (1891-1993) – najwybitniejszy dyplomata Drugiej Rzeczypospolitej” wystąpi dr hab. Krzysztof Kania, profesor  UMK, wykład „ORP Błyskawica” zaprezentuje Tomasz Miegoń, dyrektor  MMW, a wspomnienia o matce  pod tytułem „Cecylia Raczyńska – wspomnienia rodzinne” przedstawią  Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey, które otworzą także wystawę pt. „Dęby z Rogalina i polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.

Cecylia i Edward Raczyńscy

Historie o Raczyńskich zaprezentuje w wykładzie „Rodzina Raczyńskich i Fundacja im. Raczyńskich” Mikołaj Pietraszak-Dmowski, sekretarz Zarządu Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, natomiast po części oficjalnej odbędzie się pokaz mody z lat 30./40. XX w., inspirowany postacią Cecylii Raczyńskiej.


Historia niszczyciela ORP Błyskawica

Polski niszczyciel ORP Błyskawica to jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Ceremonia jego wodowania odbyła 1 października 1936 roku o godzinie 11.55, a matką chrzestną okrętu została Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ówczesnego ambasadora RP w Londynie.


Okręt uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i ewakuacji Dunkierki, bitwie o Atlantyk, operacjach „Torch” i „Overlord” oraz bitwie pod Ushant. Działalność operacyjną u boku aliantów zakończył udziałem w operacji „Deadlight”. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku. Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby, pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem „Pro Memoria”.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0