Czy dębicki Rynek ma szanse na „odbetonozowanie” ? Generalna Konserwator Zabytków wydała zalecenia dla wojewódzkich konserwatorów

Od kilku lat toczy się dyskusja nad przyszłym wyglądem dębickiego Rynku, który ma być przebudowany. Zabetonowany dokładnie 20 lat temu większości mieszkańców Dębicy nie przypadł do gustu. Ogromna, betonowa płyta Rynku z niewielką, umiejscowiona tylko na obrzeżach Rynku zielenią w upalne dni jest miejscem w którym trudno spędzać czas.

Czy jest szansa na przywrócenie większej powierzchni zieleni na dębickim Rynku w przypadku jego przebudowy ?

Generalna Konserwator Zabytków, wiceminister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Magdalena Gawin zauważyła problem wyniszczania zieleni miejskiej i wydała dla wojewódzkich konserwatorów zabytków wytyczne w tym temacie:

„Niedopuszczalne jest niszczenie w ramach prac rewitalizacyjnych i modernizacyjnych wypracowanych już w okresie międzywojennym koncepcji zazielenienia placów, skwerów, ulic, promenad i bulwarów. Usuwanie zdrowych drzew, które kilkadziesiąt lat temu nasadzano z nadzieją poprawy życia w mieście, i posługiwanie się argumentacją przywracania rynkom i placom ich pierwotnej funkcji wykreowanej w średniowieczu jest działaniem fałszywym, jeżeli efektem końcowym pozostaje betonowy plac”.

Generalna Konserwator Zabytków zaleca także blokowanie rozwiązań, które przewidują wycinanie zieleni na obszarze miast oraz zmianę historycznego bruku na beton lub asfalt. Wskazane jest przy prowadzonych pracach rewitalizacyjnych przywracanie roślin, kwiatów, drzew i wykorzystywanie gatunków roślin charakterystycznych dla lokalnego krajobrazu.

Jak widzielibyście przebudowę dębickiego Rynku ? Zapraszamy do dyskusji na nasz profil FB.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0