Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Czy ktoś zna słowa tej piosenki? Powstała podczas I wojny światowej, brak nam części tekstu.

„Tę piosenkę kiedyś swoim wnukom śpiewała moja babcia, której młodość przypadła na czas I Wojny Światowej. Po latach chciałem ją sobie przypomnieć, ale pamięć jest zawodna i słowa nie zachowały się w głowie” – tak zaczyna się list naszego Czytelnika, który chciałby przypomnieć jej słowa.

Piosenka powstała podczas pierwszej wojny światowej i była śpiewana przez miejscową ludność z okolic Dębicy. Opowiada o losach dwóch żołnierzy – ojca i syna, którzy walczyli na froncie. Oboje polegli w boju.

-Tyle pamiętam- pisze nasz Czytelnik. Kilka pierwszych wersów i ostatni. Reszta zatarła się pamięci. Może ktoś ją jeszcze pamięta?

 

Na placu boju, w szczerym okopie, tam gdzie się granat rozrywa

śmieletni chłopiec stojąc przy ojcu w takie się słowa odzywa

A ojcze drogi powiedz mi szczerze, kiedy powrócim do chatki?

Kiedy ty ujrzysz żonę kochaną, a ja upadnę w objęcia matki?

Ach synu drogi próżna nadzieja, Bóg wie co z nami się stanie

Tam pod tym dębem gdzie jest mogiła tam będzie nasze mieszkanie

……

…….

…….

Tam pod tym dębem, gdzie jest mogiła ojciec ze synem spoczywa.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.