-->

Czy przyłączą działki na dawnym poligonie w Straszęcinie do Dębicy ?

12 lat temu, w 2007 roku Miasto Dębica zawarło porozumienie z Gminą Żyraków na mocy którego zobowiązało się sfinansować przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy ulic wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie byłego poligonu w Straszęcinie. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni ponownie wyrazili zgodę na zaciągnięcie zobowiązania na realizację tego zadania w kwocie 200 tysięcy złotych. Po raz pierwszy zrobili to podczas kwietniowej sesji w 2018 roku. Nie brakowało jednak opinii, że miasto nie powinno inwestować na nie swoim terenie. A jeśli już inwestuje to niech …. teren dawnego poligonu w Straszęcinie zostanie włączony w granice administracyjne miasta Dębicy.

Tematem tym radni miejscy zajmowali się już w kwietniu 2018 roku i wówczas również wyrazili zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania. Przedłużające się jednak uzgodnienia z właścicielami sieci oraz właścicielami gruntów spowodowały, że nie będzie możliwe sporządzenie dokumentacji w bieżącym roku. W 2019 roku podpisaną została tylko umowa z wykonawcą dokumentacji, natomiast jej zakończenie i wydatki przeniesione na zapłatę za jej wykonanie nastąpią w 2020 roku.

Przyjęta ostatecznie na uchwała spotkała się jednak z wątpliwościami i pytaniami ze strony części radnych. „Czy z Żyrakowem są prowadzone jakieś rozmowy ? Jaki jest pomysł na ten teren burmistrza miasta ? My tam będziemy inwestować, a podatki pójdą do Żyrakowa ?” – dopytywał wiceprzewodniczący rady Mateusz Kutrzeba.
„Czy możemy wypowiedzieć to porozumienie? My nie mamy żadnego interesu inwestować w ten teren. Nawet podatki idą do Żyrakowa” – mówiła radna Joanna Ożóg.

Sytuację prawną i obowiązki miasta w tej sytuacji tłumaczył radnym wiceburmistrz Jerzy Sieradzki: „Porozumienie zawarte zostało w 2007 roku i Miasto Dębica w oparciu o to porozumienie zobligowało się do przygotowania dokumentacji, a Gmina Żyraków stara się o dofinansowanie. Miasto żeby zarobić i sprzedać ten teren musiało zrobić plan. Ten plan zrobiła Gmina Żyraków, która wcale tego nie musiała robić. Sprzedaliśmy działki, skorzystaliśmy na tym, wzięliśmy pieniądze. Teraz musimy wywiązać się z zawartego porozumienia”.

Za wywiązaniem się z zawartego porozumienia był natomiast radny Piotr Michoń: „Drogi na poligonie nadal należą do miasta. Powinniśmy zrealizować tą inwestycję skoro się do tego zobowiązaliśmy 12 lat temu. Czy nie lepiej byłoby włączyć teren poligonu w granice administracyjne miasta ?” – dopytywał.

Do podobnego wniosku doszedł także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bal, który tuż przed zakończeniem dyskusji nad tą uchwalą powiedział: „Składam wniosek aby miasto wystąpiło o poszerzenie granic miasta o tę działkę na poligonie”.

Jakie będą dalsze losy tego terenu będziemy informowali na portalu ziemiadebicka.pl

Historia działek na poligonie w Straszęcinie

W 2014 roku Miasto Dębica miało do sprzedaży przeszło 160 działek na terenie dawnego poligonu w Straszęcinie. Wszystkie zostały sprzedane w przeciągu kilku miesięcy. Za jeden ar działki trzeba było zapłacić średnio nieco ponad 3 tys. zł. Na terenie dawnego poligonu powstaje osiedle mieszkaniowe. Wybudowanych zostało już kilkanaście domów. W sąsiedztwie działek budowlanych znajdują się także tereny pod działalność handlowo-usługową.

 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0