Dębica Bohaterom – oficjalne odsłonięcie murali 14 września 2019

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, „Dębiccy Patrioci” oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Igloopol” w Dębicy serdecznie zapraszają na uroczyste obchody odsłonięcia murali patriotycznych, które zostały zrealizowane w ramach oddolnej inicjatywy w formie projektu „Dębica bohaterom”, na który pozyskano środki finansowane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00 14 września (sobota) przy Muszli Koncertowej na osiedlu „Słoneczne” (Igloopol) w Dębicy.

W programie przewidziano pochód ulicami osiedla oraz piknik historyczny,  żołnierski poczęstunek i wieczornicę patriotyczną. W miesiącu sierpniu br. na elewacjach budynków mieszkalnych przy ul. Witosa oraz 3-go Maja w Dębicy powstały trzy murale, przedstawiające podobizny żołnierzy podziemia niepodległościowego – ppłk. Łukasza Cieplińskiego, Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Wachmistrza Józefa Franczaka. Przedsięwzięcie stanowiło kontynuację oddolnego zamysłu upamiętniania bohaterów walk o niepodległość ojczyzny, związanych z ziemią dębicką i nie tylko – zamysłu powstałego w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to pierwszy z budynków wspomnianego osiedla przyozdobiony został wizerunkiem ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”.

„Jest to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń w historii naszej działalności. Poprzez wykonanie wizerunków bohaterów na ścianach dębickich budynków mieszkalnych pragnęliśmy zadbać o Ich zasłużone miejsce w naszej pamięci. Mamy także nadzieję, że nie będą dla nas wyłącznie postaciami historycznymi, ale staną się realnymi autorytetami. Każda z namalowanych postaci to symbol wiary, oddania, wytrwałości i poświęcenia. Mieli zostać zapomniani. Komuniści starali się nie tylko wyeliminować ich fizycznie – bestialsko zamordować, ale także całkowicie usunąć z historii i świadomości ludzi. Jednak ponieśli klęskę, ponieważ pamięć o polskich bohaterach żyje w nas!” – piszą organizatorzy wydarzenia w swoim wpisie na profilu FB.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0 0