Dębica i Jodłowa upamiętnią ofiary Holocaustu

Dębica po raz czwarty, a Jodłowa po raz drugi wezmą udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, które obchodzone będą od 2 stycznia do 22 lutego 2020. Na liście miejscowości w których  odbywać będą się obchody upamiętniające ofiary Holokaustu zabrakło  Pilzna, które uczestniczyło w obchodach w roku ubiegłym oraz Brzostku. W obu tych miejscowościach znaczną część społeczności stanowiła ludność żydowska.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Podczas obchodów  odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

Program obchodów:

DĘBICA  29 stycznia 2020 r. (środa)

10:00
Sesja popularno-naukowa (Dom Kultury „Śnieżka” w Dębicy, ul. Bojanowskiego 18)

Otwarcie sesji:
Wystąpienie Burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka
Maciej Małozięć (Urząd Miejski w Dębicy) „Okupacja niemiecka w powiecie dębickim” (zarys problematyki)
Dr hab. prof. UR Elżbieta Rączy (UR, IPN) Zagłada Żydów w Dębicy

12:30
Złożenie kwiatów w dębickich miejscach pamięci: Plac Mikołajków, Mogiła zamordowanych na osiedlu w Wolicy zamordowanych przez Niemców w lipcu 1942 r. (Dębica, ul 23 sierpnia)

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Dom Kultury Śnieżka w Dębicy, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

 

JODŁOWA – 30 stycznia 2020 r. (czwartek)

9:00- 9:30
Modlitwa za pomordowanych przez Niemców oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na zbiorowej mogile Żydów w Przeczycy

10:00 – 10:45
,,Polacy ratujący Żydów w okupowanej Polsce”, otwarcie wystawy przez dr. hab. prof. UR Elżbietę Rączy (Liceum Ogólnokształcące, Jodłowa 898)

11:00– 11:30
Wspomnienie o Filomenie i Jakubie Świętoniach, jednych ze ,,Sprawiedliwych” w Jodłowej

11:45 – 12:15
Upamiętnienie mieszkańców Jodłowej którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji, przy obelisku poświęconym pamięci „Sprawiedliwych” w Jodłowej.

Organizatorzy:
Parafia pw. Św. Stanisława BM w Jodłowej, Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Jodłowej
Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Franciszka Blachnickiego, Hufiec ZHP Dębica: 6 drużyna harcerska Młode Jodełki, 3 gromada zuchowa Szare Wiewiórki, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne

Podziel się z innymi
0Shares
0 0