Dębica też ma zabytkowe wieże ciśnień

Wieża ciśnień z parkiem nauki w Ciechanowie została właśnie ogłoszona Top Inwestycją Komunalną 2019. Dębica także ma na swoim terenie wieże ciśnień wzniesione na początku XX wieku i w okresie Centralnego Okręgu Przemysłowego, które niestety stoją zupełnie niewykorzystane.

Wieża ciśnień w Ciechanowie wkrótce będzie dostępne dla mieszkańców i turystów. Niebawem rozpocznie się sprzedaż biletów. W planach wykorzystania tej atrakcji turystycznej jest nauka za pomocą doświadczeń kierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Będzie można m.in. sprawdzić, na jakiej zasadzie działają wieże ciśnień, przekonać się o praktycznym zastosowaniu równań Bernoulliego czy doznać iluzji i złudzeń optycznych.
Przy wieży ciśnień w Ciechanowie zostanie uruchomiony Park Nauki Torus. Na ten cel władze miasta pozyskały w tym roku ponad 886 tys. zł. od samorządu województwa mazowieckiego.

W Dębicy mamy dwie wieże ciśnień. Jedna, licząca 115 lat znajduje się tuż obok torów kolejowych, druga wzniesiona w okresie Centralnego Okręgu Przemysłowego ok. 1938 roku na osiedlu Matejki. Obie niestety są niewykorzystane.

Jakie przeznaczenie / wykorzystanie tych wież widzieli by Państwo ?

Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na FB .