Dębiccy Sybiracy i mieszkańcy ziemi dębickiej Polakom na Kresach – zbiórka darów już od 12 grudnia !

To już szósta edycja akcji dębickich Sybiraków na rzecz Rodaków na Wschodzie, kombatantów, członków Armii Krajowej. W tym roku zbiórka darów odbędzie się w dniach 12 i 13 grudnia w biurze Sybiraków oraz 14 grudnia w Galerii Dębickiej. Dębiccy Sybiracy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Dębicy do włączenia się do akcji na rzecz Rodaków na Kresach.

W siedzibie Koła Związku Sybiraków przy ul. Kościuszki (budynek nr 50 na trenie dawnej jednostki wojskowej, obok stadionu sportowego) zbiórka produktów odbędzie się 12 i 13 grudnia w godzinach od 10.30 – 13.00. 14 grudnia natomiast podobnie jak w roku ubiegłym zbiórka darów dla Kresowian odbędzie się zbiórka produktów dla Kresowian w Galerii Dębickiej. Tutaj każdy chętny w godzinach od 9.00 – 19.00 będzie mógł wesprzeć Rodaków na Wschodzie zapełniając kosze na zakupy. Dębickich Sybiraków w przeprowadzeniu akcji podobnie jak w latach ubiegłych wesprą członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów. Produkty zebrane pojadą do Solecznik na Litwie. W roku ubiegłym dębiczanie Polakom na Wschodzie ofiarowali 1,3 tony rożnych produktów.

Z roku na rok w akcję włącza się coraz więcej osób i instytucji. “Pierwsze zbiórki darów organizowane ponad 5 lat temu przeprowadzaliśmy tylko w gronie członków koła Sybiraków. W 2016 po raz pierwszy wyszliśmy z taką propozycją do dębiczan i za pierwszym razem zebraliśmy kilkadziesiąt kilogramów darów o wartości około 1200 zł. Nie było to może bardzo dużo, ale od czegoś trzeba było zacząć. W 2017 roku gdy zbiórkę organizowaliśmy w Galerii Dębickiej dębiczanie już bardzo mocno wsparli naszą akcję i przekazali na nią dary ważące ponad 1 tonę o wartości kilkunastu tysięcy złotych. W minionym 2018 roku tych darów było jeszcze więcej, bo ponad 1,3 tony. Jak widać dębiczanie mają wielkie serca i na ich hojność dla Rodaków na Kresach liczymy także w tym roku” – mówi Jerzy Godzisz z Koła Sybiraków w Dębicy.

Szczególnie mile widziane wśród darów są produkty z długim terminem przydatności do spożycia: np. herbata, kasza, cukier, kakao, ryż, olej, makaron, czekolada, owoce i warzywa w puszkach, kawa sypana i rozpuszczalna, konserwy mięsne lub rybne, słodycze.

Dary z tegorocznej zbiórki – podobnie jak w latach ubiegłych- trafią do Polaków z Solecznik na Litwie oraz do tamtejszego Domu Dziecka w którym przebywają polskie dzieci.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0