Dębiccy uczniowie wracają w poniedziałek do szkół. Czego mogą się spodziewać?

W najbliższy poniedziałek do dębickich szkół podstawowych wracają uczniowie starszych klas. Dla nich minionych kilka miesięcy było trudnym czasem. Część straciło swoich bliskich, rodzice wielu z nich zachorowali na koronawirusa i z trudem dochodzą do pełni zdrowia. Nauka zdalna była dla nich trudnym wyzwaniem z którym nie wszyscy sobie dobrze poradzili. Teraz czeka ich powrót do nowej rzeczywistości. Czego mogą się spodziewać?

Okoliczne gminy w różnej formie zapowiadają, że powracający uczniowie będą traktowani z wielką wyrozumiałością. Szkoła w Górze Motycznej otwarcie pisze, że „zero pytania, zero kartkówek, zero jedynek” za okres nauki zdalnej.

„Pełnomocnik ds. młodzieży Wójta Gminy Dębica Aleksandra Sternik wystosowała apel do Dyrektorów Szkół z terenu Gminy Dębica, w którym prosi o wsparcie dla uczniów w czasie powrotu do szkoły. Podkreśla, że uczniowie czują lęk przed powrotem do szkoły oraz mają problemy o podłożu emocjonalnym, psychologicznym, a nawet depresyjnym” – informuje na swojej stronie Gmina Dębica.

Zapytaliśmy także w Urzędzie Miejskim w Dębicy jak będzie wyglądać powrót do szkoły uczniów dębickich podstawówek i czy mogą oni liczyć na łagodniejsze traktowanie pod względem sprawdzianów, kartkówek i notatek w zeszytach. Okoliczne gminy deklarują, że szkoły na ich terenie będą rezygnować ze sprawdzania notatek uczniów i odpytywania z materiału z okresu pandemii. Jest to tym ważniejsze, że wielu uczniów straciło kogoś z bliskich i są to dla nich bardzo ciężkie chwile.

„Dębickie szkoły są gotowe do powrotu uczniów starszych klas, do placówek. Miejski Zarząd Oświaty dostarczył do szkół płyny do dezynfekcji oraz maseczki.
Kwestia dydaktyki natomiast leży po stronie Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. Nie ma także wydanych żadnych aktów prawnych tj. ustaw czy rozporządzeń Ministra Edukacji dotyczących tego tematu. Burmistrz czy Miejski Zarząd Oświaty nie ma kompetencji do tego, aby wydać zalecenia dotyczące „łagodniejszego traktowania młodzieży pod względem sprawdzianów, kartkówek i notatek w zeszytach”. Decyzję będą podejmować indywidualnie dyrektorzy szkół, którzy doskonale zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji młodzieży wracającej do zajęć w placówkach. Uczniowie zostaną objęci szczególną opieką całego grona pedagogicznego” – informuje Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi
0Shares
0 0