Dębicka filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszyła z nowym semestrem zajęć - ziemiadebicka.pl

Dębicka filia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszyła z nowym semestrem zajęć


27 października w Kinie i Domu Kultury Kosmos w Dębicy odbył się pierwszy wykład semestru zimowego tamtejszej filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć 240 dzieci w wieku 7-12 lat z powiatu dębickiego.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego realizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. Organizację zajęć wspierają również firmy Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy, a dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Dębica Studenci uczestniczą w warsztatach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Nowy semestr dębickiej filii DUT, rozpoczął wykład „Nasz niesamowity MÓZG” prowadzony przez Heweliuszy Nauki. Podczas zajęć studenci dowiedzieli się jak mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały, jakie ma niesamowite możliwości i jak można oszukać nasze zmysły. Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą czy liczą lepiej niż kalkulator oraz czy można zzielenieć ze złości, dowiedzą się jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

W tym semestrze ponownie dla studentów DUT odbywać się będą zajęcia warsztatowe, a to dzięki pozyskaniu finansowania z Urzędu Miasta Dębica. W sumie odbędzie się 60 godzin zajęć praktycznych, podczas których dzieci pracując w małych grupach poznają zagadnienia z robotyki i programowania.

Poza Dębica, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.