Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębicki „Mechanik” w latach 60′ XX wieku

16463801_1424766637564679_5388608609626824989_o
Kazimierz Leski i Aleksander Król przed budynkiem „Mechanika” – lata 60’XX wieku

Wybudowana w 1938 roku z inicjatywy ówczesnego starosty powiatu dębickiego Kazimierza Ringa, inspektora Leona Grabowieckiego oraz burmistrza miasta prof. Michała Staronia, Szkoła Mechaniczna w Dębicy postawiona została w szczerym polu, jakieś 2 kilometry od centrum miasta.
Przez kolejnych kilkadziesiąt lat niewiele się w tym zakresie zmieniło co ilustruje poniższa fotografia na której na pierwszym planie znajdują się Kazimierz Leski i Aleksander Król – uczniowie tej szkoły w latach 60′ XX wieku.
W tym czasie imponujący budynek szkoły nadal stał w szczerym polu, a w jego sąsiedztwie od czasu do czasu rozbijały się namioty cyrkowe, wesołe miasteczka i organizowane były festyny. 
Utworzona w 1939 roku szkoła miała zaspokoić potrzeby rozwijającego się w Centralnym Okręgu Przemysłowym przemysłu, który potrzebował kadry wykwalifikowanych pracowników. W budowę szkoły istotny wkład miał  ówczesny ambasador RP w Londynie hr. Edward Raczyński, który nie tylko przekazał prywatny teren pod budowę szkoły, ale także dostarczył  materiał budowlany po zniżonej cenie. Projekt budowy opracowali architekci ze Lwowa, a pracami budowlanymi kierował inżynier  architekt Bronisław Błasiak z Dębicy.
Zdjęcie z archiwum prywatnego Pani Ewy Król.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.