Dębickie organizacje wśród zwycięzców programu społecznego “Decydujesz, pomagamy” Tesco

63 000 złotych zostanie przekazanych przez Tesco na realizację 21 inicjatyw społecznych na Podkarpaciu w ramach programu “Decydujesz, pomagamy”. Wśród grantobiorców są dwie organizacje z powiatu dębickiego: Stowarzyszenie Siła Marzeń działające przy Domu Dziecka Hanka w Dębicy oraz Fundacja Psi Azylek z Brzeźnicy.

Projekt Pokój Marzeń zgłoszony przez Stowarzyszenie Siła Marzeń z Dębicy otrzymał od klientów Tesco 5613 głosów. Oznacza to, że Stowarzyszenie zdobyło pierwsze miejsce w mikroregionie i otrzyma grant w wysokości 5 000 złotych na realizację zgłoszonej inicjatywy. Celem Stowarzyszenia jest urządzenie pokoju marzeń najmłodszych dziewczynek w Domu Dziecka “Hanka”. Zdaniem organizacji dzieci powinny brać czynny udział w dobieraniu farb oraz mebli do swojej nowej sypialni. Jest to niezmiernie ważne w rozwoju dziecka, gdyż oprócz poczucia przynależności do danego miejsca kształtuje się też u dziecka poczucie estetyki oraz poszanowania swojej własności. Piękne i ciepłe kolory oraz bogate wnętrze dają poczucie bezpieczeństwa które jest tak bardzo ważne w życiu podopiecznych Stowarzyszenia.

Projekt II Bieg na 6 łap zgłoszony przez Fundację Psi Azylek otrzymał od klientów Tesco 4369 głosów, co przełożyło się na drugie miejsce w mikroregionie. Fundacja otrzyma 3 000 złotych na realizację zgłoszonej inicjatywy. Jak wskazuje organizacja II Bieg na 6 łap to projekt dla osób z dobrym sercem i kochających zwierzęta. Celem jest pokazanie jak można aktywnie spędzić swój wolny czas i jednocześnie zrobić coś bardzo dobrego. Dla siebie i dla bezdomnych zwierząt. Schroniska są pełne smutnych psiaków. Można to zmienić na przykład zabierając je na wymarzony spacer lub bieg.
Na oba projekty klienci Tesco mogli głosować w mikroregionie 123, czyli w sklepie w Ropczycach przy ulicy Grunwaldzkiej 41.

O programie :

Program „Decydujesz, pomagamy” od 2016 roku wspiera aktywnych mieszkańców w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. Na potrzeby programu mapa Polski została podzielona na mikroregiony, w których realizowane są najciekawsze i najpotrzebniejsze – zdaniem klientów Tesco – projekty społeczne. W IV edycji wprowadzone zostały korzystne zmiany. Tym razem Tesco wraz z Fundacją Tesco zapewniło finansowanie nie jednej, a trzem inicjatywom w każdym ze 125 mikroregionów w Polsce. W każdym z regionów przyznane zostały granty w wysokości 5 000, 3 000 i 1 000 złotych.
Z edycji na edycję coraz więcej mieszkańców chce angażować się w działania na rzecz swojego otoczenia. Tym razem do programu zgłosiło się ponad 800 organizacji. Klienci Tesco oddali łącznie ponad 6 milionów głosów na projekty z całej Polski. Z dumą patrzymy na to, jak społeczność skupiona wokół programu się rozrasta. Mamy poczucie, że działamy
w najlepszy z możliwych sposobów – słuchamy społeczników – rzeczników regionów
i odpowiadamy na ich potrzeby – mówi Katarzyna Michalska-Miszczyk, Prezes Fundacji Tesco.
Zwycięskie projekty
W IV edycji dzięki grantom z programu „Decydujesz, pomagamy” zrealizowanych zostanie 375 projektów w całej Polsce – 21 z nich w województwie podkarpackim.
Granty w wysokości 5 000 złotych otrzymały projekty:
•    Aktywna Rodzinka Stowarzyszenia Centrum Aktywności Społecznej Spectrum
ze Stalowej Woli,
•    Lodówki Życia    Stowarzyszenia Art Pro Nobi z Mielca,
•    Moje Wakacje, Moją Szansą Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddział Okręgowy
w Przemyślu,
•    Doposażenie Placu Zabaw przy Miejskim Przedszkolu Nr 2 w Lubaczowie,
•    Pomagamy Pszczołom Stowarzyszenia Pszczelarzy i Miłośników Przyrody    z Krosna,
•    Active Kids  Fundacji Na Rzecz Rozwoju Nieinwazyjnych Metod Terapeutycznych Pro-Familia z Rzeszowa,
•    Pokój Marzeń     Stowarzyszenia Siła Marzeń z Dębicy.
Wsparcie w postaci grantów w wysokości 3 000 złotych klienci Tesco przyznali inicjatywom:
•    Emerycie Kochaj Życie! Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Dotkniętych Przemocą
w Rodzinie Tarcza ze Stalowej Woli,
•    Zielony Zakątek Fundacji Centrum Animacji Społecznej w Cmolesie,
•    Nie Dotykaj Młodych, Dzikich Zwierząt! Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych
w Przemyślu,
•    Grunt To Rodzinka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Oddział Powiatowy w Jarosławiu,
•    Jubileusz 95-lecia Klubu z Bieszczadzkimi Piłkarkami w Roli Głównej Ludowego Klubu Sportowego Sanovia z Leska,
•    Dźwięki Radości – Nuty Uśmiechu Spółdzielni Socjalnej Polifonia Project z Rzeszowa,
•    II Bieg na 6 łap Fundacji Psi Azylek – Zwierzęta w Potrzebie z Pustkowa.
Dofinansowaniem w kwocie 1 000 złotych zostaną wsparte inicjatywy:
•    Szczęśliwe Koty Ulicy    Fundacji Kocia Wyspa ze Stalowej Woli,
•    Nasz Tajemniczy Ogród Stowarzyszenia Nasza Gmina Radomyśl Wielki,
•    Teatr – Bawi, Uczy, Wychowuje, Integruje    Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Edukacji na Obszarach Wiejskich Szansa z Birczy,
•    Bo Rodzina To Jest Siła Stowarzyszenia Pomóżmy Razem Stary Dzików,
•    Weekendy Sportowe na Stulecie Niepodległej Polski Ludowego Klubu Sportowego Izdebki,
•    Cykliczne Rajdy Rowerowe – SuperMasa organizacji Rowery.Rzeszow.pl,
•    Aktywnie z Rodziną Fundacji Pro Alia z Rzeszowa.
Podczas otwartego głosowania, trwającego od 7 maja do 4 czerwca, klienci Tesco na terenie województwa podkarpackiego oddali łącznie 238 641 głosów.
Zwycięskie inicjatywy są bardzo różnorodne – dotyczą edukacji, promocji zdrowego stylu życia, rewitalizacji przestrzeni miejskich, aktywizacji osób starszych, ale także działań na rzecz zwierząt, środowiska naturalnego czy pielęgnowania lokalnych tradycji oraz wielu innych istotnych aspektów funkcjonowania poszczególnych społeczności – opowiada Adam Chabiera z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która jest partnerem merytorycznym programu.
Realne potrzeby, realne wsparcie
Od 2016 roku odbyły się cztery edycje programu „Decydujesz, pomagamy”. W ciągu dwóch lat Tesco wraz z Fundacją Tesco wsparło 815 projektów społecznych, które w otwartym głosowaniu wybrali klienci sklepów. Łącznie do aktywnych mieszkańców trafiło 3 325 000 złotych na realizację lokalnych inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia. Jesienią tego roku odbędzie się kolejna – już V edycja programu.
Więcej informacji o programie „Decydujesz, pomagamy” oraz opisy zwycięskich projektów znajdują się na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy.

Na podstawie informacji prasowej www.gardenofwords.eu/tesco