„Dęborzyn i Zagórze dawniej”. Niezwykła książka którą stworzyli mieszkańcy tych miejscowości

2 miesiące, na przełomie sierpnia i października 2021 roku członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Mieszkańców Dęborzyna i Zagórza oraz mieszkańcy tych miejscowości tworzyli wyjątkową książkę – album poświęconą historii swoich miejscowości i ludzi tutaj mieszkających. 16 października odbyła się oficjalna promocja książki i wręczenie publikacji przedstawicielowi każdej z rodzin która wzięła udział w powstaniu publikacji.

Projekt „Dęborzyn i Zagórze dawniej”, który został sfinansowany przez Urząd Gminy Jodłowa realizowany był przez 2 miesiące w okresie od 16 sierpnia do 16 października 2021r. Członkowie KGW Mieszkańców Dęborzyna i Zagórza dokonali zbioru fotografii z prywatnych albumów mieszkańców Dęborzyna i Zagórza i osób pochodzących z tych miejscowości. Fotografie te zostały zeskanowane, przekształcone w formie elektronicznej, a następnie odpowiednio przygotowane i przedstawione w postaci książki do wydruku.

Książka przedstawia zarys historyczny Dęborzyna i Zagórza oraz informacje o zabytkach znajdujących się w tych miejscowościach. Są tu też zawarte ciekawostki dotyczące budowy szkoły w Dęborzynie oraz kościoła w Zagórzu. Fotografie prezentują historię, infrastrukturę oraz codzienność mieszkańców tych miejscowości od poczatku XX wieku.

16 października zorganizowano uroczyste zakończenie projektu, na którym wszystkim zainteresowanym został wręczony bezpłatny egzemplarz książki pt.,, Dęborzyn i Zagórze dawniej”. Podczas spotkania dokonano prezentacji książki oraz wysłuchano wspomnień mieszkańców Dęborzyna i Zagórza oraz osób pochodzących z tych miejscowości.

„Była to cenna lekcja szczególnie dla dzieci i młodzieży, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z trudu jaki wkładali nasi dziadkowie, aby zapewnić byt swoim rodzinom. Mieszkańcy, którzy udostępnili swoje zdjęcia do publikacji nie kryli wzruszenia kiedy zobaczyli gotową książkę. Byli bardzo zadowoleni, że powstała i zachowana zostanie pamięć o ich przodkach. Sama też bardzo się wzruszyłam, zwłaszcza, że kilka fotografii w tej książce pochodzi z moich zbiorów rodzinnych, a oboje moi rodzice zmarli zaledwie kilka miesięcy temu. Pamięć o nich, i wielu innych mieszkańcach Zagórza i Dęborzyna zostanie zachowana w tej książce ” – mówi Agata Ciesielska, przewodnicząca KGW m.in. z której inicjatywy powstała książka.

Aktywnie w tworzenie książki zbierając niezbędne do niej materiały włączyła się także Bożena Kastarenda, druga z przewodniczących KGW Mieszkańców Dęborzyna i Zagórza oraz Tomasz Ciesielski, który opracował szatę graficzną publikacji i złożył ją do druku.

Wśród mieszkańców, którzy udostępnili do publikacji zdjęcia z rodzinnych albumów znalazły się rodziny:
Dęborzyn: Brzozowskich, Papierników, Czekajów, Dudków, Golców, Kumięgów, Kłusków, Maziarków, Mołdów, Migałów, Wójcików, Więcków.

Zagórze: Czerniakowskich, Florków, Ciesielskich, Bożków, Kurków, Fijołków, Z.W. Kurków, Kurków- Nyklów, Krawców, Lisów, Zimów, Papierników, Piecuchów, Dziadurów, Przetaków, Spiechów, Gniewkowskich, Rybów, Sztabów, Wordałów, Grabów, Wnęków, Nawracajów.

Jak mówi Agata Ciesielska w tworzenie tej książki włączyli się także ludzie, którzy już nie mieszkają w tych miejscowościach, ale nadal z sentymentem.

Na promocję książki specjalny filmik przygotowali i przesłali wnukowie Stanisława Sztaby, byłego sołtysa Zagórza: Adam, Szymon i Łukasz. Opowiadają w nim o wspomnieniach z pobytu w Zagórzu u dziadka.

Filmowe pozdrowienia przesłali: Szymon Sztaba – tancerz, choreograf , który trenował pod czujnym okiem Augusta Egurrola, Łukasz Sztaba -dyrygent, kompozytor, członek zespołu Blucafe oraz Adam Sztaba -kompozytor, dyrygent i producent muzyczny.

Podczas spotkania w sobotnie popołudnie na które przybyli członkowie rodzin bohaterów książki, zaproszeni goście, wójt Gminy Jodłowa Jan Janiga, dyrektor Szkoły Podstawowej Jan Kociołek, członkowie KGW nie zabrakło wspomnień z dawnych czasów, które dostarczyły wszystkim wiele wzruszeń, a na zakończenie spotkanie przedstawiono życiorysy sławnych ludzi pochodzących z Dęborzyna i Zagórza. 

Podziel się z innymi
0Shares
0 0