Do dębickiego “Mechanika” trafiły dwa dęby z Rogalina

Dwie siewki słynnych rogalińskich dębów – Rusa i Lecha z trafiły w czerwcu do dębickiego “Mechanika”. Pochodzą one z majątku Rogalin, należącego przez wieki do rodziny Raczyńskich, właścicieli m.in. poddębickiej Zawady. Jeden z nich będzie nosił imię “Edward” na część hrabiego Edwarda Raczyńskiego, ostatniego właściciela dóbr w Zawadzie i Dębicy, Prezydenta RP na Uchodźstwie w latach 1979-1986,  dobroczyńcy dębickiego “Mechanika”, który 80 lat temu przekazał działkę pod budowę szkoły mechanicznej w Dębicy.

“Poczekamy jeszcze kilka tygodni i gdy siewki trochę podrosną zostaną posadzone jesienią przy szkole. Jedna siewka to dąb Lech, drugi to Rus. Są to siewki słynnych dębów rogalińskich. U nas jeden z nich będzie nosił imię “Edward” na cześć hrabiego Edwarda Raczyńskiego” – mówi Paweł Miłosz, kierownik  szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Miejsce dla “Edwarda” na dziedzińcu szkoły już zostało przygotowane . Jak mówi Paweł Miłosz niezbyt wielki jeszcze obecnie dąb musi troszkę dorosnąć, aby trafić na ekspozycję zewnętrzną.

O odsłonięciu tablicy upamiętniającej hrabiego Edwarda Raczyńskiego w dębickim “Mechaniku”  można przeczytać TUTAJ I TUTAJ 

Hrabia Edward Bernard Raczyński (1891-1993) był młodszym synem Edwarda Aleksandra i Róży z Potockich, dyplomatą, politykiem, pisarzem, doktorem prawa. Studiował w Krakowie, Lipsku i Londynie. Od 1918 pełnił służbę dyplomatyczną, od 1934 roku był ambasadorem RP w Londynie. W latach  1979-1986 był prezydentem RP na Uchodźstwie.  Będąc po śmierci brata ostatnim właścicielem pałacu w Rogalinie, ustanowił w setną rocznicę swych urodzin Fundację im. Raczyńskich, której przekazał ocalałe zbiory rogalińskie i prawa własności do zespołu rezydencjonalnego.