Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dwór w Korzeniowie z lotu ptaka

Dwór powstał w końcu XVIII wieku i został przebudowany w początku wieku XIX . Obecny stylowy dworek w klasycystycznym stylu wzniósł w roku 1880 Kazimierz Wilczyński, a rozbudował Jan Steczkowski, Minister Skarbu.

W 1934 roku majątek został przekazany Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, który z kolei odsprzedał go hrabiemu Zgórniakowi. Kolejnym właścicielem dworu był przez pewien czas w Antoni Potocki, który nosił się z zamiarem poślubienia Marii Rey, córki Mieczysława Reya. Małżeństwo to jednak nie doszło do skutku i Potocki sprzedał Korzeniów.

Ostatnim właścicielem Korzeniowa był przedsiębiorca naftowy Szerauc, który mieszkał w majątku od 1937 do 1945 roku. Po jego śmierci majątek przeszedł na własność Państwowego Funduszu Ziemi. Obecnie właścicielem dworku jest Gmina Żyraków, ale spadkobiercy byłych właścicieli domagają się zwrotu dworu.

Murowany, parterowy dwór z mieszkalnym poddaszem jest wybudowany na planie prostokąta w stylu klasycystyczny. Od frontu znajduje się czterokolumnowy portyk sięgający po gzyms facjaty, nakryty trójkątnym przyczółkiem. Dach jest czterospadowy, łamany. Budynek jest częściowo podpiwniczony.

Dwór otoczony jest parkiem. Powierzchnia całego kompleksu wynosi 16,9 ha, w tym około 4 ha stanowiły niegdyś stawy. Od strony frontowej dworek sąsiadował z dużym owalnym stawem, który w chwili obecnej jest całkowicie wyschnięty co widać na zdjęciach z lotu ptaka.

Z dawnych zabudowań dworskich, prócz odnowionego dworku, na obszarze obiektu Korzeniów znajdowały  się dwa drewniane budynki. W przeszłości była w nich zlokalizowana kuźnia ze stelmarnią. Budynek w lutym 2016 r. uległ zniszczeniu na skutek pożaru. 

Z zabytkowych elementów architektonicznych na terenie parku znajduje się również figura Matki Bożej zlokalizowana we wschodniej części obiektu w pobliżu stawu oraz zabytkowa kapliczka kryta gontem, znajdująca się na niewielkim wzniesieniu obsadzonym sosną w północno – zachodniej części obiektu.

Park w Korzeniowie został założony pod koniec XVIII wieku na bazie istniejących lokalnych zadrzewień. Park ma charakter naturalistyczny. Na terenie parku znajduje się pięć stawów połączonych ze sobą siecią kanałów, mających bezpośrednie połączenie z przepływającym w pobliżu potokiem Pastyrniak. Teren parku porasta drzewostan różnogatunkowy z dużą liczbą starych okazałych drzew.

Około 1981 r. rozpoczęto remont  dworu, który trwał do 1985 r. Remont ten dotyczył wykonania nowej konstrukcji dachowej wraz z obróbkami blacharskimi, położenie dachówki, nowej ławy fundamentowej częściowej, wymiany stolarki i parkietów. Przekształcono układ wnętrz dla potrzeb szkoły.

W 2001 roku wykonano remont fragmentów więźby dachowej. Od 2010 roku przez kilka lat obiekt użytkowany był przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych “Radość” z siedzibą w Dębicy. Po kilku latach funkcjonowania w nim Stowarzyszenie opuściło obiekt. Od tego czasu dworek jest sporadycznie użytkowany przez lokalne stowarzyszenie i organizacje.

Zdjęcia i film dzięki uprzejmości Pana Włodzimierza Topolskiego.

W artykule wykorzystano m.in. informacje na temat Zespołu Dworsko – Parkowego w Korzeniowie zamieszczone na stronie Gminy Żyraków.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.