Dzień Sybiraka w Dębicy - ziemiadebicka.pl

Dzień Sybiraka w Dębicy


Dzisiaj w Muzeum Regionalnym w Dębicy odbyła się inauguracja tegorocznych obchodów Dnia Sybiraka w Dębicy. Spotkanie w Starym Kinie dębickiego muzeum było okazją do obejrzenia czwartej, a zarazem ostatniej części filmu o losach dębickich sybiraków  “Dębiccy Sybiracy- historia kamerą zapisana”.

Na sali kinowej obecni byli bohaterowie filmu: Zofia Skwira, Maria Nykiel, Edward Głowacz, Niemira Helena. Przed kamerą opowiedzieli oni o momencie zsyłki i warunkach w jakich przyszło im żyć tysiące kilometrów od rodzinnych domów w Polsce. Wspominali o bardzo trudnym, codziennym życiu na nieludzkiej ziemi, o ciągłym braku żywności i bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych. Jak wspominali w barakach w których mieszkali było po kilkanaście prycz oddzielonych od siebie kotarami. W innym mieszkaniu nie było w ogóle ogrzewania i przy kilkudziesięciostopniowych mrozach mieszkanie wręcz zamarzało, a lokatorzy aby było choć trochę cieplej upychali szpary w drzwiach różnego rodzaju szmatami i gazetami. To co zesłańcom mocno zapadło w pamięć to ciągły brak żywności i nieustanna walka o nie aby przetrwać. Zupa z pokrzyw i trawy o okropnym smaku była czymś czym często żywili się zesłańcy. Ziemniaki i zboża były dobrem bardzo rzadkim. O mięsie nikt nawet nie marzył. Garnuszek mleka od jedynej w osadzie krowy był rarytasem.

Bohaterowie filmu zostali zesłani ze swoimi rodzinami w wieku 2,3 lat  lub urodzili się już na zesłaniu. Mimo upływu ponad 70 lat od tamtych wydarzeń bolesne wspomnienia tych ciężkich i tragicznych czasów są dla nich wciąż bardzo żywe.

“Dzisiaj mieliśmy okazję obejrzeć czwartą, ostatnią część historii opowiedzianych przez dębickich sybiraków. Całość nagrań, ich  oryginały to kilkadziesiąt godzin materiału. Tyle losów i tyle zdarzeń, że trudno było wybrać materiał na 45 minutowy odcinek. Oryginały po skopiowaniu przekażemy do Muzeum Regionalnego  i Muzeum Sybiru w Białymstoku. Chciałbym aby miasto i SP sfinansowali wytłoczenie płyty z wszystkimi odcinkami aby trafiła do każdej szkoły w mieście i powiecie” – mówi Jerzy Godzisz ze Związku Sybiraków, Koło w Dębicy, współorganizator Dnia Sybiraka w Dębicy.


23 września o 10.30 w kościele Św. Jadwigi odprawiona zostanie msza święta w intencji zmarłych i żyjących sybiraków, a po niej około godziny 12.oo przedstawiciele Związku Sybiraków w Dębicy złożą kwiaty na symbolicznym grobie sybiraków na cmentarzu wojskowym przy ul. Cmentarnej.