Edukacyjny Rajd Motocyklowy szlakiem września 1939 roku na Podkarpaciu

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i związanego z tym wysiłku wojny obronnej, której podjęli się Polacy we wrześniu 1939 roku. Polska napadnięta z dwóch stron prowadziła wówczas działania wojenne, które odbywały się także na terenie Podkarpacia. Na pamiątkę tych wydarzeń i bohaterów broniących Ojczyzny oraz w celu uczczenia w sposób wyjątkowy niedawno obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pragniemy wyruszyć w drogę motocyklami i udać się do kilku miejsc – punktów na mapie województwa, gdzie chcemy zatrzymać się i wspomnieć te odległe już w czasie wydarzenia i uczcić tym samym pamięć o żołnierzach broniących Ojczyzny oraz mieszkańcach tych terenów, którzy z niezwykłym poświęceniem stawili opór okupantom. Rajd ten będzie przykładem pamięci o bohaterskiej postawie Polaków i współczesnym symbolem zwycięskiej drogi do wolności.

Projekt ma  charakter otwartego, edukacyjnego wydarzenia plenerowego, w którym uczestnikami będą osoby, które zgłoszą się do organizatora Wojewody Podkarpackiego. Uczestnikom przekazana została informacja z zaznaczonymi punktami zbiórek, do których to miejsc każdy będzie docierał we własnym zakresie. W punktach zbiórek odbędą się spotkania edukacyjne, w ramach których przewidziano miedzy innymi spotkania z historykami oraz składanie kwiatów w miejscach pamięci.

Rajd swoim patronatem objęła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. W tej edycji partnerami rajdu są: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz IPN Oddział w Rzeszowie i Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Na rajd zarejestrowało się 90 osób, a nabór realizowany był w terminie 15 do 25 sierpnia br.

Trasa naszego rajdu będzie miała następujący przebieg:

I dzień,  7 września 2019 r.

8.00 – zbiórka Góra Śmierci Pustków (przewidywany czas postoju do godz. 9.00)

10.00 Kolbuszowa, parking przed cmentarzem (przewidywany czas postoju do godz. 10.45)

11.30 Rzeszów, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, parking od ul. Grunwaldzkiej – spotkanie w sali kolumnowej Urzędu – parter (przewidywany czas postoju do godz. 12.30)

13.45 – Przemyśl, Kopiec Tatarski (przewidywany czas postoju do godz. 15.00)

15.50 – Borownica, parking pod kościołem (przewidywany czas postoju do godz. 16.45)

II dzień,  8 września 2019 r.

8.00 – Pielnia, Kościół – udział we Mszy św. (przewidywany czas postoju do godz. 9.30)

10.45 – Dukla, Muzeum Historyczne parking (przewidywany czas postoju do godz. 12.30)

13.45 – Stępina – Cieszyna schron kolejowy (przewidywany czas postoju do godz. 15.00)

zakończenie rajdu