Ekologiczny ekogroszek. Jak nim palić, aby emitować najmniej zanieczyszczeń?

Technika rozpalania i podtrzymywania żaru ma niebagatelne znaczenie. Wbrew temu, co sądzą niektórzy konsumenci, nie wystarczy wrzucić paliwo wysokiej jakości do pieca. Trzeba to jeszcze zrobić w optymalny sposób. Jeśli nie, również ekogroszek zacznie brzydko kopcić, a w konsekwencji poważnie szkodzić otoczeniu. Specjaliści z firmy STACH dzielą się z nami bezcennymi informacjami, z których „palacze” węgla powinni zrobić odpowiedni użytek.

Rozpalanie od góry, najlepiej w piecu podajnikowym, przynosi najlepsze efekty

Zanim jednak o technice spalania, jeszcze kilka słów na temat kotłów węglowych. Pisząc prosto z mostu: nie każdy pozwoli spalać ekogroszek we właściwy sposób. Tak samo trzeba uważać, aby do pieca retortowego z podajnikiem ślimakowym nie wsypać na przykład węgli spiekających. Te bowiem wymagają znacznie większej wiedzy, ustawienia parametrów spalania w wąskim zakresie. „Obsługa ekogroszku” jest znacznie prostsza, choć do tzw. spalania współprądowego potrzeba pewnej wprawy.

Cała tajemnica polega na ukierunkowaniu płomieni w dół. Czyli w komorze najpierw usypuje się stos ekogroszku, a na nim kładzie się rozpałkę i drewno. Potem zarówno paliwo, jak i powietrze podsycają żar ze wspólnej strony, czyli od spodu. Dzięki temu gazy emitowane przez nagrzewający się węgiel ulegają spaleniu. Maksymalizacja wytworzonej energii cieplnej, przy jednoczesnej minimalizacji emisji spalin. Alternatywnym sposobem może być spalanie krzyżowe, czyli układanie warstw obok siebie zamiast jedna na drugiej.

Aby węgiel mógł być określany mianem ekogroszku, musi spełniać ściśle określone normy

Niestety część branży węglowej wciąż żeruje na wielu mitach i półprawdach, jakie narosły w trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat. Kiedyś pozwalano sobie na naprawdę daleko idące manipulacje – na przykład sprzedaż opału, który z ekogroszkiem miał wspólną jedynie granulację – czyli od 5 do 25 milimetrów. Tymczasem to specyficzne właściwości tego węgla pozwalają na ograniczenie dymienia. Kluczowy wyróżnik stanowi obniżona zawartość popiołu, siarki oraz wilgoci. Wartości graniczne prezentują się następująco:
popiół – maksymalnie 10%
siarka – maksymalnie 1%
wilgotność – maksymalnie 12%
Dla efektywności spalania istotna jest także zdolność ekogroszku do tworzenia spieków węglowych. Dozwolony przedział wskaźnika spiekalności wynosi 0-50 RI. Sprzedawca w składzie opału powinien być w stanie okazać stosowny certyfikat jakości, który potwierdzi powyższe cechy oferowanego paliwa.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0