EKSPONAT MIESIĄCA – OSZCZĘDNOŚCI U STEFCZYKA

Fot. Zarząd Kasy Stefczyka w Pilźnie, 10 IV 1932 r.

W Muzeum Regionalnym w Pilźnie można obejrzeć unikalną fotografię przedstawiającą członków Zarządu Kasy Stefczyka w Pilźnie. Zdjęcie jest czarnobiałe w formacie pocztówkowym. Na froncie budynku znajduje się szyld „Kasa Stefczyka Oddział w Pilźnie”. Na odwrocie zdjęcie podpisane jest odręcznie.

Stoją od lewej I rząd u góry: Franciszek Świerczek, Klimaszewski (?), Adam Rasiński z Łabuzia, II rząd: Adam Kubas, Roman Szczeklik, III Rząd: Wojciech Ryba, …. Mroczek z Bielów, Franciszek Przybyło, IV rząd: Wojciech Galus, Józef Wojtanowski, Mieczysław Singer, Edward Łącki.

Oddział lwowskiej Kasy Stefczyka założony został w Pilźnie w roku 1924, a jej założycielami byli: Wojciech Ryba, Franciszek Przybyło, Franciszek Klimaszewski, Adam Rasiński, Józef Wojtanowski i Mieczysław Singer. Oni także stanowili pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. W roku 1929 pilźnieńska Kasa Stefczyka liczyła już 884 członków – właścicieli gospodarstw rolnych, kupców, rzemieślników, urzędników czy robotników. Kasa Stefczyka w Pilźnie rozwijała się na trwałych podstawach finansowych. W 1942 r. instytucja połączona została z Pilźnieńskim  Stowarzyszeniem Pożyczkowo – Oszczędnościowym.
Źródło: Muzeum w Pilźnie

Podziel się z innymi
0Shares
0 0