Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Ewakuacje, zalania, odwołane zajęcia w szkołach. W powiecie dębickim szacują straty po podtopieniach i zalaniach

Ewakuowanych 30 osób, uszkodzonych 135 budynków mieszkalnych oraz 139 budynków gospodarczych. Do tego kilkadziesiąt uszkodzonych przez wodę mostów i przepustów. Zalane szkoły i przedszkola. Odwołane zajęcia w tych placówkach. To zbiorcze dane liczbowe dotyczące skutków intensywnych opadów deszczu w powiecie dębickim.

Woda wyrządziła szkody praktycznie we wszystkich gminach powiatu dębickiego. Najwięcej zalanych domów i budynków gospodarczych zostało w Gminie Czarna. Zalało tutaj 97 domówi i 105 budynków gospodarczych. 15 budynków mieszkalnych i 15 gospodarczych zalało w Gminie Żyraków. 8 domów i 15 budynków gospodarczych zalało w Gminie Dębica. Trwa szacowanie strat w Gminie Jodłowa

Szczegółowe raporty zdarzeń i szkód z poszczególnych gmin przesłane do Starostwa Powiatowego w Dębicy 22 maja 2019:

GMINA ŻYRAKÓW

W związku z intensywnymi opadami deszczu w dniu 21 i 22 maja 2019 r. na terenie gminy Żyraków 22 maja 2019r. ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.W miejscowościach: Straszęcin, Wola Wielka, Mokre, Wiewiórka, Zasów oraz Bobrowa wystąpiły lokalne potoki i cieki wodne podtapiając budynki mieszkalne i gospodarcze, kilka rodzin zostało ewakuowanych. W Szkole Podstawowej w Mokrem, ze względu na przeciekający dach i zamoczenie instalacji elektrycznej zostały odwołane zajęcia lekcyjne, natomiast w ZS w Bobrowej również zostały odwołane zajęcia ze względu na brak możliwości dostania się do szkoły przez zalaną drogę i okoliczne pola.
Ponadto nastąpiły liczne podtopienia, dróg, przepustów oraz rowów przydrożnych i upraw rolnych.
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 11 jednostek OSP z terenu gminy Żyraków. Zużyto 3000 sztuk worków z gminnego magazynu przeciwpowodziowego, 1500 szt. worków pozostaje do dyspozycji gminy z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego. Piasek jest na bieżąco dostarczany przez lokalne firmy.
Na chwilę obecną najgorzej sytuacja wygląda w m. Bobrowa, gdzie została zalana droga powiatowa i lokalne drogi gminne i kilkanaście rodzin nie może wydostać się ze swoich posesji. Strażacy OSP dowożą posiłki dla tych rodzin.
Jeżeli sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna nie ulegnie w najbliższych godzinach poprawie gmina Żyraków będzie potrzebować worków oraz wsparcia osobowego, bowiem strażacy od kilkunastu godzin pracują przy zabezpieczaniu domów i dróg.

GMINA BRZOSTEK

21 maja 2019 r. godz. 20.00. ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Brzostek w związku z intensywnymi opadami deszczu, oraz wystąpieniem wód z koryt lokalnych rzek, potoków, rowów.
Zadysponowano 6 jednostek OSP z terenu Gminy Brzostek do działań ratowniczo-zabezpieczających (OSP Brzostek, OSP Nawsie Brzosteckie, OSP Grudna Dolna, OSP Grudna Górna, OSP Siedliska-Bogusz, OSP Januszkowice-Wieś)
Z gminnego magazynu przeciwpowodziowego wydano 3.000 szt. worków na piasek oraz zadysponowano 6 samochodów piasku oraz 1 przyczepę ratownictwa ekologiczno-przeciwpowodziowego.Jednostki OSP rozpoczęły przygotowania do działań zabezpieczających:
OSP Brzostek – zabezpieczenie budynków mieszkalnych oraz użytkowych m.in. w Kleciach, Brzostku, Zawadce Brzosteckiej. Zabezpieczenie drogi powiatowej w miejscowości Gorzejowa.
OSP Nawsie Brzosteckie – zabezpieczenie domu mieszkalnego.
OSP Grudna Dolna – zabezpieczenie domu mieszkalnego workami z piaskiem.
OSP Siedliska-Bogusz – zabezpieczenie budynków mieszkalnych workami z piaskiem,
ewakuacja ludzi i mienia.
OSP Grudna Górna – zabezpieczenie zabudowań workami z piaskiem.
Zamknieto drogę gminną z powodu zalania przez potok Gogołówka w m. Klecie.
Uszkodzone drogi z nawierzchnią żwirową na terenie gminy, uszkodzone pobocza, zamulone przepusty drogowe w wyniku ściągania masy ziemnej z pól, miejscowe podtopienia upraw rolnych, podtopienia zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, największe szkody wyrządziła rzeka Kamienica w miejscowości Siedliska-Bogusz, która wystąpiła z brzegów, zniszczona budowa placu ,,OSA” w miejscowości Brzostek, zniszczenia zabudowań
w wyniku nawałnic ziemi w Brzostku, osunięcie skarp w Brzostku, ul. M.N. Mysłowskiego – uszkodzony wodociąg miejski – usunięto awarię przez pracowników Stacji Uzdatniania Wody w Brzostku i pracowników PDM, w miejscowości Gorzejowa
Bieżące monitorowanie stanu rzek, drożności przepustów przez OSP.

GMINA JODŁOWA
Liczne podtopienia budynków mieszkalnych i gospodarczych, pól uprawnych oraz łąk. Zalane zostały: szkoła Podstawowa w Jodłowej, przedszkole, Centrum Kultury i Sportu, boisko LKS, baza Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, budynek weterynarii, oczyszczalnia ścieków. Powalone zostały drzewa i zalane drogi. Budynki zabezpieczano workami z piaskiem.
22 maja zostały odwołane zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 i nieczynne było przedszkole „Zakątek Malucha”

MIASTO DĘBICA

W dniu 21 i 22 maja 2019 roku na terenie miasta Dębicy w wyniku intensywnych opadów deszczu doszło do wielu podtopień domów, instytucji funkcjonujących na terenie Miasta oraz ulic. Zagrożenie spowodowały potoki przepływające przez Miasto, a szczególnie potok Kawęcki. Działania Państwowej Straży Pożarnej i służb komunalnych polegały na pompowaniu wody z zalanych pomieszczeń oraz układaniu worków z piaskiem. W związku z pogarszającą się sytuacją hydrologiczną w dorzeczu rzeki Wisłoki, oraz intensywnymi odpadami deszczu Burmistrz Miasta Dębicy w dniu 22 maja 2019 roku od godz. 03.00 ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego. Uszkodzonych zostało 15 budynków mieszkalnych i 1 gospodarczy.

GMINA CZARNA

Bieżąca sytuacja – ustabilizowana. Brak zagrożenia.Podjęte przez podlegle służby działania:
– w miejscowościach Stara Jastrząbka, Chotowa, Jaźwiny, Borowa, Grabiny, Głowaczowa, Podlesie zostały podjęte prace przez OSP przy zabezpieczeniu domów i zabudowań.
Nie przeprowadzono ewakuacji.
Szacunkowe straty i szkody w mieniu
Uszkodzone przepusty w miejscowości Podlesie
Uszkodzone przepusty w miejscowości Głowaczowa
w miejscowości Grabiny – podtopiony dom oraz garaż
w miejscowości Głowaczowa – podtopienie domu
w miejscowości Podlesie – podtopienie domu i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Jaźwiny – podtopienie domu i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Stara Jastrząbka – podtopienie domów i zabudowań gospodarczych
w miejscowości Chotowa – podtopienie domu
w miejscowości Borowa – podtopienie domów i zabudowań gospodarczych

GMINA DĘBICA
Jednostki OSP z terenu gminy były dysponowane do zdarzeń związanych z lokalnymi podtopieniami 46 razy.
Odnotowano 8 uszkodzonych budynków mieszkalnych, 15 uszkodzonych budynków gospodarczych, kilka mostów i przepustów.

PILZNO

W wyniku obfitych opadów deszczu w dniu 21.05.2019 r na terenie Gminy Pilzno zostało podtopionych kilkanaście posesji prywatnych. Zalana Szkoła Podstawowa w Łękach Górnych, uszkodzonych zostało kilkanaście przepustów, zamulone zostały rowy przy drogach, a także zostały zerwane nawierzchnie dróg w kilku miejscowościach. Działania kilkunastu jednostek OSP polegały na zabezpieczaniu posesji i ulic workami piasku oraz odpompowywaniu wody z piwnic i posesji w Łękach Dolnych, Łękach Górnych, Strzegocicach, Pilzna ul. Ducha, ul.Kochanowskiego Sokoła, Żeromskiego. Nadal Trwają działania Straży OSP.

Fot. OSP Jodłowa, OSP Stobierna, OSP Nagawczyna, OSP Borowa

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.