Harcerze z Dębicy w “Leśnej Szkole Przetrwania”

16_biwak_ns_1W dniach 15-17 kwietnia 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mielcu odbył się X jubileuszowy Ogólnopolski Biwak Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku pod hasłem „Leśna szkoła przetrwania”. Już kolejny raz wybrali się tam harcerze z dębickiej 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej NS z Zespołu Szkół Specjalnych.

Pierwszego dnia harcerze mogli sprawdzić celność swoich oczu podczas zajęć na Strzelnicy „Vis” w Mielcu. Każdy próbował swoich sił w strzelaniu do tarczy pod okiem instruktora Klubu Strzeleckiego OGNIOMISTRZ. Dla większości były to pierwsze takie doświadczenia. Wieczorem odbył się uroczysty kominek z prezentacją drużyn.

Drugi dzień biwaku rozpoczął się od spotkania ze strzelcami na polanie z obeliskiem poświęconym „Żołnierzom wyklętym” w Szydłowcu. Po zajęciach ze strzelania, rozkładania i składania broni drużyny wyruszyły na leśną grę terenową. Po południu na harcerzy czekała niespodzianka w postaci prezentacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im. 5 Pułku Strzelców Konnych w Dobryninie. Pokaz zrobił duże wrażenie i bardzo się wszystkim podobał. Chętni mogli pojeździć konno.

Wieczorem były wspólne pląsy i tańce przy muzyce. Biwak tradycyjnie zakończył się udziałem uczestników we Mszy Świętej w kościele Trójcy Przenajświętszej w Mielcu i apelem pożegnalnym, podczas którego wręczono dyplomy, medale pamiątkowe oraz upominki dla drużyn.

Udział dębickich harcerzy w biwaku był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.