II Powiatowy Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej - ziemiadebicka.pl

II Powiatowy Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej


festiwall430 listopada 2017 roku w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej „ Polski my naród…” pod patronatem Starosty Powiatu Dębickiego, zorganizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu, Starostwo Powiatowe w Dębicy oraz CKiB w Pustkowie Osiedlu.

Tegoroczny Festiwal poświęcony był piosenkom Powstania Warszawskiego. Organizacją przedsięwzięcia zajęli się dyrektor ZSZ im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu Sławomir Słyś i nauczycielka tej placówki Jolanta Urbańska, a autorkami dekoracji były panie: Bernadeta Krupa i Bernadetta Ząbek.

W festiwalu wzięło udział pięć zespołów i pięć solistek ze szkół gimnazjalnych oraz cztery zespoły i trzy solistki ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego.

Uczestników oceniało jury w trzyosobowym składzie: Urszula Bizoń-Biduś– wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy (przewodnicząca jury), Jerzy Brotoń- prezes Stowarzyszenia „ Orkiestra Dęta – Gmina Dębica” oraz  Anna Wolicka- specjalista do spraw promocji w CKiB Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu.

Laureatami festiwalu zostali:

W kategorii: zespoły ze szkół gimnazjalnych

I miejsce- Zespół Szkół w Brzeźnicy , gimnazjalistki z klasy II i III Małgorzata Gaweł, Elwira Żurek, Natalia Gwóźdź, Alicja Żmuda, Liliana Więch, Patrycja Knot, Krystyna Klabacha i Kinga Kędzior z piosenką ” Dziewczyna z granatem”

II miejsce- Zespół ” Róże” z Gimnazjum w Róży w składzie: Patrycja Krawczyk, Magdalena Pych, Magdalena Perz, Anna Żydek, Daria Klich, Martyna Kot, Szymon Brzeski, Konrad Żmuda, Karol Olszewski i Witold Chmiel z piosenką ” O Barbaro”

III miejsce -Szkoła Podstawowa nr 5 w Dębicy, uczniowie klasy II gimnazjum : Marianna Skiba, Eryk Wójcik, i Aleksandra Kliś z piosenką ” Dziewczyna z granatem”

W kategorii: soliści ze szkół gimnazjalnych

I miejsce- Patrycja Perlik z piosenką”Tyle nadziei, tyle miłości” ,uczennica klasy III Gimnazjum w Ociece

II miejsce- Dagmara Sikora z piosenką ” Dziewczyna z granatem”, uczennica klasy III Gimnazjum w Stobiernej

III miejsce- Aleksandra Skiba z piosenką ” Dziś idę walczyć mamo”, uczennica II klasy gimnazjum Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie.

W kategorii: zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Dębicy , uczennice klasy III : Gabriela Noga i Kinga Kochan z piosenką ” Kolęda Warszawska”

II miejsce – reprezentantki naszej szkoły Wiktoria Barnaś z kl.I LO i Julia Kędzierska z kl. III LO wraz z kolegami i koleżankami z klasy z piosenką “Dziś idę walczyć mamo”

II miejsce- II LO im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy w składzie: Zofia Świerczek, Wiktoria Podlasek, Aleksandra Skorupa, Jakub Ligęzka, Ignacy Kamiński i Kacper Wygonik z piosenką ” Idziemy w noc”

III miejsce- LO im. S. Petrycego w Pilźnie w składzie: Piotr August ( organy), Konrad Szwedo( skrzypce) i Gabriela Gonet ( wokal) z piosenką” Dziewczyna z granatem”

W kategorii: soliści ze szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce-Joanna Stryczek z kl.II, I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy z piosenką „Dziś idę walczyć mamo”

Pozostałe solistki uzyskały wyróżnienia za interpretację utworu:

Mariola Drzał z III klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy za piosenkę” Tchnienie Wolności”

Karolina Zaborowska , uczennica I klasy II LO im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy za piosenkę ” Warszawskie dzieci”

Wśród zaproszonych gości była pani Alicja Krzak -Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz pan ppłk Roland Waszkowiak- dowódca jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej.

Władze powiatowe reprezentowały na festiwalu pani dr Anna Wilczyńska-Dyrektor Wydziału Edukacji oraz pani Agnieszka Mądro- pracownik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji.

Dodatkowe nagrody dla uczestników ufundowali sponsorzy: firma Kronospan z Pustkowa Osiedla, NZOZ w Paszczynie, komendant WKU w Mielcu- pułkownik Mirosław Ciesielski oraz Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu,  Marcin Ciszek. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Festiwal uaktywnił szkoły w kształtowaniu postaw patriotycznych, przypomniał stare piękne pieśni, ale też spopularyzował nowe utwory dotyczące Powstania Warszawskiego oraz dostarczył niezapomnianych przeżyć zarówno artystycznych jak i patriotycznych.

źródło: Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie Osiedlu