II Senioralia w Dębicy

Mszą świętą o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęły się II Senioralia w Dębicy. Po niej seniorzy w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przeszli w pochodzie na Rynek, gdzie uroczyście zostaną otwarte Senioralia. 

Podczas imprezy na dębickim Rynku uczestnicy Senioraliów będą mieli okazję m.in. wysłuchać piosenek Ireny Jarockiej w koncercie pt. „Magda i jej kawiarenki”, wziąć udział w dyskotece dla seniorów w rytm muzyki z lat 70, 80 oraz  konkursach z nagrodami. Seniorzy będą mogli zbadać sobie słuch i wzrok, skorzystać  z porad lekarza geriatry, jak również porozmawiać o zdrowym odżywianiu z dietetykiem.

Pracowników ZUS mogą popytać na temat swoich emerytur, jak również emerytury  4 plus i świadczenia, które wchodzi w życie od 1 października dla osób  niezdolnych do samodzielnej egzystencji tzw.  500 plus. Do ich dyspozycji będzie również prawnik. Swoja ofertę seniorom przedstawi również Centrum Medyczne Medyk, która od niedawna funkcjonuje w Dębicy. Farmaceuci poinformują seniorów o darmowych lekach dla seniorów.

Osoby które ukończyły 60 lat będą mogły złożyć wniosek na ogólnopolską kartę  seniora, ponadto seniorzy, którzy wychowywali troje i więcej dzieci mogą złożyć wniosek  na na ogólnopolską kartę  dużej rodziny.

“Chcemy zachęcić seniorów do  aktywnego spędzenia wolnego czasu, chcemy pokazać im gdzie mogą ten czas wolny spędzić oraz jak dbać o dobrą kondycje.  Zachęcić ich, aby nie zamykali się w domu, ale żeby wychodzili do innych ludzi. Znacznie łatwiej jest spędzić resztę życia wśród ludzi, aniżeli przyzwyczajać się  do życia  w samotności” – mówi Małgorzata Kędzior , dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, współorganizatorka Senioraliów. 

Badania przeprowadzone na grupie 2000 kobiet i mężczyzn po 65 tym roku życia wykazały, iż w przypadku osób biernych czy to fizycznie, czy też towarzysko ryzyko zgonu jest o 34,7 proc. wyższe w stosunku do osób prowadzących aktywny tryb życia. Naukowcy podkreślają, iż nie należy zaniedbywać żadnej z płaszczyzn aktywności, gimnastyka nie zastąpi spotkania z przyjaciółmi. Pamiętać należy również o tym, że wysiłek przynoszący efekty wcale nie musi być intensywny, dobrym rozwiązaniem są spacery czy praca w ogródku.