Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Jaką umowę podpisać z wykonawcą usługi?

Building a new future for the city together

W branży usług często zawieraną umową w ramach realizacji zlecenia jest umowa ustna. Jest ona tak samo wiążąca jak dokument spisany na papierze. Umowa pisemna ma jednak przewagę nad porozumieniem słownym i lepiej zabezpiecza interesy obu stron. Serwis Fixly podpowiada, jaką umowę podpisać i na co zwrócić przy tym uwagę.

Warto wiedzieć, że w świetle polskiego prawa nie ma obowiązku podpisywania umów na kartce papieru. Do jej zawarcia dochodzi również wtedy, gdy wszelkie negocjacje i ustalenia nie zostają spisane, a jedynie przekazane słownie. Umowa ustna ma swoje miejsce w polskim prawie i regulowana jest art. 72 Kodeksu Cywilnego: Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.

W przypadku wielu drobnych usług to całkiem zasadne rozwiązanie. Gdy w grę wchodzi naprawa zlewu, wymiana tapicerki czy jednorazowe posprzątanie mieszkania raczej mało kto chce spisywać wszystko w formie dokumentu na papierze. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku dużych zleceń, które wiążą się z długim czasem realizacji prac i wysokim wydatkiem ze strony zlecającego. W takich sytuacjach umowa pisemna jest najlepszą formą zabezpieczenia interesów obu stron. 

“Taki dokument nie pozostawia wątpliwości, co do zakresu prac, terminów, wynagrodzenia i wszelkich innych zobowiązań każdej ze stron. Jest również nieoceniony w przypadku ewentualnego sporu, który wynikać może z niedotrzymania warunków zawartych w umowie, a w ostateczności niezbędny w procesie sądowym.” – piszą specjaliści z serwisu Fixly. 

Często w branży usług stosuje się umowę o dzieło. Polega ona na tym, że wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, zgodnego z założeniami zawartymi w dokumencie. Innymi słowy, wykonawca odpowiada za rezultat swojej pracy. Dla porównania, w przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorca zobowiązuje się tylko do starannego i rzetelnego wykonywania pracy. Pewną formą umowy o dzieło jest umowa o roboty budowlane, którą można stosować, gdy mowa o pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. 

Co powinna zawierać umowa o dzieło? Na początku należy wskazać strony umowy. Zlecający, jeśli jest osobą prywatną, podaje imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer dowodu osobistego bądź paszportu. Jeśli stroną jest firma, to musi umieścić w treści również NIP oraz REGON. Bardzo istotnym elementem jest przedmiot umowy. Dzieło, które ma być następstwem pracy wykonawcy, powinno być opisane możliwie szczegółowo, nie pozostawiając wątpliwości, co do efektu końcowego prac. Warto również zawrzeć informację o terminach poszczególnych etapów wykonania usługi oraz ewentualne kary za naruszenie postanowień umowy. Z punktu widzenia wykonawcy istotny będzie również zapis o wynagrodzeniu i formie jego zapłaty. 

Więcej o informacji o umowach w branży usług można znaleźć w artykule na blogu Fixly.   

Artykuł zewnętrzny

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.