Jakie funkcje powinien oferować wideodomofon, aby opłacało się kupić i zamontować taki sprzęt? Poznaj zdanie ekspertów!

oczucie bezpieczeństwa wywiera bezpośredni wpływ na poziom komfortu mieszkańców. To zjawisko szczególnie widoczne wśród mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych – ze zrozumiałych względów należących do „grupy podwyższonego ryzyka”. Trudno się dziwić, że posiadacze takich nieruchomości imają się wszelkich sposobów, które pozwolą im ochronić majątek (i bliskich) przed cudzymi zakusami. Wideodomofony są urządzeniami niezwykle pożytecznymi w tym zakresie. Pytanie brzmi, jakich funkcjonalności należy oczekiwać po tego rodzaju sprzęcie?

Porządny domofon do domku jednorodzinnego pozwala nagrywać, robić zdjęcia, podłączyć zewnętrzne kamerki

Podstawowym wyróżnikiem domowych akcesoriów z tej kategorii jest kamera, na stałe wbudowana do zewnętrznego modułu. Dzięki wewnętrznemu panelowi sterującemu, wyposażonemu w ekran dotykowy, można dokładnie rozeznać się w sytuacji przed drzwiami, furtką lub bramą, zanim podejmie się decyzję o wpuszczeniu kogokolwiek do środka. Warto zwrócić uwagę, aby główny obiektyw posiadał tryb podczerwieni – dodatkowe diody tego typu umożliwiają wyraźne widzenie w nocy. Fachowcy z 5Tech zgodnie przyznają, że brak promieni słonecznych czy źle skonstruowane oświetlenie uliczne to nie powód, aby pozostawiać mieszkańców w mało komfortowej niepewności. Następnie domofon do domku jednorodzinnego   opcję automatycznego uruchamiania nagrywania lub robienia zdjęć. Na przykład po wykryciu ruchu podczas zdefiniowanych wcześniej sytuacji. Kolejnym rozszerzeniem, którego znaczenie dla bezpieczeństwa trudno przecenić, jest integracja urządzenia z kamerkami CCTV. Chodzi o to, aby relatywnie niewielkim kosztem zbudować pełnoprawny system monitoringu, obejmujący cały dom oraz najbliższe otoczenie.

Zdalne sterowanie wideodomofonem ze pośrednictwem aplikacji mobilnej? To jak najbardziej wykonalne

Jednym z trendów, jakie można zaobserwować w sektorze rozwiązań dla domu, jest systematyczny wzrost popularności rozwiązań typu smart-home. Możliwość regulowania temperatury, zamknięcia żaluzji czy uruchomienia ogrodowego systemu nawadniania z poziomu smartfona znacznie zwiększa wygodę. Podobne udogodnienia pojawiają się także w dziedzinie bezpieczeństwa. Za pośrednictwem oprogramowania dla domofonów jednorodzinnych da się chociażby otworzyć bramę wjazdową czy garażową, wpuścić gości oczekujących na gospodarzy do środka przez drzwi wejściowe czy uzyskać płynny pogląd ze wszystkich kamer podłączonych do systemu wideodomofonowego. Wystarczy jedynie stabilne, stosownie zaszyfrowane połączenie z internetem, aby oddalone od siebie urządzenia wchodziły w bezpośrednią interakcję i zachowywały się zgodnie z życzeniem użytkownika.