Jest zgoda na przejęcie kaplicy Raczyńskich

Władze Dębicy spotkały się z Virydianną Rey, córką hr. Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie. Jednym z tematów spotkania było przejęcie przez miasto zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Raczyńskich, która znajduje się na Starym Cmentarzu. Jest to konieczne, aby Dębica mogła starać się o środki na jej renowację.

Radni  Miejscy jeszcze w maju podjęli uchwałę w sprawie nieodpłatnego nabycia od parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy zabytkowej nekropoli przy ul. Cmentarnej. Znajduje się tam prawie 500 nagrobków wpisanych do rejestru zabytków oraz dwie kaplice rodzin Raczyńskich i Nagawieckich. Aby miasto mogło wykonać niezbędną renowacje kaplic, potrzebne jest formalne przejęcie zabytku. Zgodziła się na to Virydianna Rey, na co dzień mieszkająca we Francji, córka hr. Edwarda Raczyńskiego. W czasie swojego pobytu w Polsce spotkała się z władzami miasta

– Nie ma drugiej takiej rodziny, której Dębica tak wiele by zawdzięczała. Dzięki Raczyńskim powstały w Dębicy m.in. zakłady „Stomil”, Towarzystwo „Sokół”, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, koszary wojskowe. Raczyńscy podarowali liczne grunty, na których dzisiaj są osiedla mieszkaniowe, instytucje publiczne, stadiony, parki czy kościoły. Dlatego naszym obowiązkiem jest, aby zatroszczyć się o kaplice grobową na cmentarzu, która stanowi szczególnie interesujący przykład neogotyckiej architektury sakralnej, a która znajduje się w bardzo złym stanie.

Kaplica grobowa rodziny Raczyńskich została wzniesiona w 1880 roku. To neogotycka budowla z czerwonej cegły, zbudowana na planie prostokąta posiada po bokach dwa transeptowe ryzality, a u góry zwieńczona jest wysoką kamienną ażurową wieżyczką na sygnaturkę nakrytą stożkowym hełmem. Ściany zewnętrzne ozdobione są neogotycką dekarchą wykonaną z piaskowca i cegły.  W zabytkowej kaplicy pochowani są Karol Edward Raczyński, jego matka Anna z Radziwiłłów Raczyńska i żona Karolina Oettingen-Wallerstein Raczyńska.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi
0Shares
0 0