Kapitan Izabela Podhalańska „Zasłużoną dla Miasta Dębica”

podhalańska 2Kapitan Izabela Podhalańska, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy decyzją Rady Miejskiej w Dębicy została  uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta Dębica”. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbędzie się 11 listopada podczas uroczystości w Domu Kultury Kosmos.

Izabela Podhalańska, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy urodziła się 10 lipca 1924 r. W okresie okupacji niemieckiej należała do organizacji konspiracyjnej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej w Obwodzie Dębica, krypt. „Dziekania”, „Deser”. Była żołnierzem Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Plater”. Uczęszczała na tajne komplety, w ramach których zdała tzw. „małą maturę”. W okresie akcji „Burza” walczyła w I Zgrupowaniu 5. PSK AK Obwodu Dębica w okolicach Sędziszowa Małopolskiego. W 1989 r. zaangażowała się w działalność w Związku Żołnierzy AK . Od 1990 w ŚZŻAK – Oddział w Dębicy, gdzie od samego początku pełniła funkcje w Zarządzie Oddziału: przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, członek Zarządu, sekretarz, wiceprezes. W 2007 roku została wybrana przez Zarząd Koła Środowiskowego 5. PSK AK ŚZŻAK w Dębicy prezesem Zarządu. Funkcję tę pełni do chwili obecnej. Znajdowała czas zarówno na działalność na rzecz organizacji kombatanckiej, jak również na zapewnienie właściwej opieki nad chorym mężem, żołnierzem AK. Z inicjatywy kierowanego przez Izabelę Podhalańską Związku zrealizowano wiele przedsięwzięć m.in. odsłonięto w Dębicy tablicę poświęconą pamięci żołnierza AK Władysława Strumskiego ps. „Brutus”. Od 2011 r. Związek organizuje obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2011 r. z inicjatywy ŚZŻAK podpisano porozumienie z ZOZ Dębica na realizację programu „Szpital Przyjazny Kombatantom”. W 2013 odsłonięto na rynku w Dębicy pomnik upamiętniający trzech zamordowanych członków NSZ. W 2014 r. wymieniono tablicę na pomniku w Braciejowej oraz odnowiono pomnik, który został ponownie odsłonięty i poświęcony z okazji 70.rocznicy bitwy na Kałużówce. Izabela Podhalańska corocznie angażuje się w organizację pieszych rajdów dla młodzieży. Jako jedyny kombatant z naszego powiatu była matką chrzestną repliki bojowego sztandaru Inspektoratu AK dla parafii w Zagorzycach oraz pomnika bohaterów walczących z bronią „V” na terenie poligonu doświadczalnego w Bliźnie. Corocznie organizuje uroczystości z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystości z okazji rocznicy bitwy na Kałużówce. Również corocznie organizuje dla członków Związku spotkanie opłatkowe oraz międzypokoleniowe spotkanie żołnierzy AK, ich rodzin i sympatyków ideałów AK. Pomimo wieku i zdrowia uczestniczy we wszystkich uroczystościach patriotyczno – religijnych, a także spotkaniach organizowanych przez władze Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Tarnowie. Izabela Podhalańska za swoją działalność została wyróżniona m.in.: Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK, Medalem 25–lecia Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2015 r. Prezydent RP awansował por. Izabelę Podhalańską do stopnia kapitana w stanie spoczynku.

Honorowe wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta Dębica” przyznawane są osobom, organizacjom i instytucjom za zasługi włożone w rozwój miasta, jego promocję oraz pracę na rzecz mieszkańców. Wyróżnienia przyznaje Rada Miejska na wniosek Kapituły wyróżnień. Od 2007 do 2016 roku tytuł ten został przyznany ogółem ponad 43 podmiotom : 27 osobom fizycznym i 16 organizacjom działającym na terenie Dębicy i powiatu dębickiego.

Podziel się z innymi
0Shares
0 0