Kazimierz Kudła i Roman Parat laureatami konkursu kucia artystycznego

Podczas zorganizowanych w miniony weekend w Wojciechowie Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej, które odbywają się w tej miejscowości nieprzerwanie już od 37 lat wyłonieni zostali laureaci konkursu kucia artystycznego. W gronie laureatów znaleźli się dwaj mieszkańcy powiatu dębickiego: Kazimierz Kudła z Zawady i Roman Parat z Gorzejowej.

W tegorocznym konkursie kucia artystycznego w którym wzięło udział 19 drużyn kowalskich z całej Polski jury ze względu na dużą różnorodność wykonywanych prac postanowiło przyznawać nagrody w dwóch kategoriach: za kratę okienną oraz „okucie elementu szklanego.

W kategorii Za pracę domową jedną z dwóch równorzędnych II nagród otrzymał  Roman Parat z Gorzejowej, natomiast zdobywcą jednej z trzech równorzędnych III nagród został Kazimierz Kudła z Zawady.

W kategorii „okucie elementu szklanego” komisja postanowiła przyznać  jedną z dwóch równorzędnych II nagród dla Kazimierza Kudły z Zawady. Kazimierz Kudła otrzymał Nagrodę Kowali Polskich  (trzecia nagroda) w kategorii „Okucie elementu szklanego” . 

Kazimierz Kudła z rolnika stał się kowalem. Ukończył Akademię Rolniczą w Lublinie. Kuźnię wybudował w 1995 roku, ale już wcześniej startował w konkursach kowalstwa. W 1991 roku brał udział w Turnieju Kowalskim w Legnicy. Podróżował ze swoimi pracami po Węgrzech i Słowacji. Uczestniczył wielokrotnie w Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali w Wojciechowie, gdzie był laureatem I i II nagrody w konkursie kowalstwa. W 2003 roku zdobył pierwsze miejsce na Jarmarku Kowalskim w Ropczycach.
Od kilku lat jest mistrzem – instruktorem Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich w Wojciechowie. Pełni również rolę przewodniczącego komisji podczas egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w zawodzie kowala.
W swojej kuźni organizuje pokazy kucia dla wycieczek szkolnych. Wykonuje: kute meble, meble ogrodowe, elementy oświetleniowe, akcesoria kominkowe, wyroby dekoracyjne, okucia oraz ogrodzenia i kraty.

Roman Parat pracuje w kuźni założonej w 1934 r. Kowalstwem zajął się w wieku 15 lat. Był ostatnim uczniem swojego wujka. Pracował z nim przez 12 lat. Z czasem został właścicielem jego kuźni. Obecnie wiedzę i doświadczenie zdobyte w zawodzie kowala przekazuje swoim synom. Oprócz wykonywania wyrobów kowalstwa artystycznego jest mistrzem w podkuwaniu koni, których w jego podgórskim terenie jest jeszcze dużo. Potrafi okuwać wozy i bryczki, koła drewniane. Ponadto w jego ofercie jest kowalstwo użytkowe, produkcja podków, meble ogrodowe, elementy oświetleniowe, akcesoria kominkowe, wyroby dekoracyjne, ogrodzenia, kraty. Laureat konkursów na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie Rumunii oraz w krajowych konkursach w Legnicy Ropczycach oraz Wojciechowie

Podziel się z innymi
0Shares
0 0